Zaskórniki to inaczej wągry. Wyróżniamy zaskórniki otwarte i zamknięte. Te pierwsze to czarne plamki, które powstają na skutek zaczopowania ujścia gruczołów łojowych. Zaskórniki zamknięte powstają, w ten sam sposób, gdy na skórze zalega warstwa rogowa. Są wynikiem zaburzeń hormonalnych, błędów żywieniowych czy pielęgnacyjnych. Czy można szybko pozbyć się zaskórników? Jakie metody można zastosować?
Zaskórniki otwarte i zamknięte – jak się ich pozbyć domowymi sposobami?
Wiele osób zastanawia się, jak skutecznie walczyć z zaskórnikami. Sposobów jest całkiem sporo. Można wykorzystać wiele domowych sposobów, począwszy od maseczek typu peel of, a skończywszy na przemywaniu skóry żelem aloesowym, który ma działanie antybakteryjne. Maseczkę peel of zwężającą pory i oczyszczającą skórę z zaskórników można wykonać na bazie żelatyny. Wystarczą 2 kapsułki węgla aktywnego, który można zakupić w każdej aptece, a także łyżeczka żelatyny. Te składniki rozpuszczamy w dwóch łyżkach gorącej wody. Papkę nakładamy na twarz i pozostawiamy na 20 minut. W tym czasie maseczka powinna stężeć, a potem wystarczy ją ściągnąć powoli, by nie podrażnić dodatkowo skóry. Oczywiście po użyciu maseczki można użyć kremu, który złagodzi ewentualne podrażnienia. Warto wiedzieć, że tego rodzaju maseczkę można wykonywać nie częściej niż raz w miesiącu. Zamiast maseczki żelatynowej można wykonać maseczkę z jajka. Jej nie będziemy ściągać a zmywać letnią wodą. Maseczka z ubitego białka działa ściągająco na pory. Przed jej zastosowaniem należy oczyścić twarz żelem do mycia z kwasem hialuronowym czy też płynem micelarnym.
Jakie kosmetyki warto stosować w przypadku występowania zaskórników?
Jest wiele kosmetyków, które sprawdzają się w codziennej pielęgnacji, w walce z zaskórnikami i niedoskonałościami. Warto zdecydować się na kosmetyki, które w swoim składzie zawierają kwas azelainowy, aktywny węgiel czy niacynamid. Warto sięgnąć po żel oczyszczający z neutralnym pH. Można wybrać także płyn micelarny, który dobrze oczyszcza skórę, a ponadto wzmacnia barierę hydrolipidową przed zanieczyszczeniami z zewnątrz. Jeżeli kosmetyk do oczyszczania nie ma neutralnego pH, to po jego zastosowaniu należy sięgnąć po tonik, który dedykowany jest skórze trądzikowej i tłustej. Warto również poruszyć kwestię kosmetyków do makijażu przy skórze skłonnej do powstawania zaskórników. Podkłady nie powinny zapychać porów. Trzeba jednak pamiętać, że każdy podkład po całym dniu aktywności należy bardzo dokładnie usunąć. Staranny demakijaż sprawia, że ryzyko powstawania zaskórników jest znacznie mniejsze. Jeżeli stosuje się pudry redukujące widoczność sebum w strefie T, to powinny być to pudry ryżowe, które nie zatykają porów.
Znaczenie peelingów enzymatycznych w profilaktyce zaskórników
Nie wspomnieliśmy jeszcze o jednym bardzo istotnym kosmetyku, ważnym w profilaktyce zaskórników i ich zwalczaniu. Mowa o peelingu enzymatycznym. Peelingi mechaniczne, zwłaszcza gruboziarniste nie nadają się do cery problematycznej, a jednak bardzo ważne jest usuwanie zrogowaciałego naskórka. Dlatego obok żelu do mycia twarzy czy płynu micelarnego należy zaopatrzyć się w peeling enzymatyczny. Może być to produkt na bazie naturalnych enzymów roślinnych takich jak ten z papai, czy ananasa. Oprócz maseczek peel of wykonywanych samodzielnie można oczywiście zainwestować w produkty gotowe, choćby plastry na zaskórniki. Można je stosować po oczyszczeniu i zwilżeniu skóry.