Zaskórniki mogą charakteryzować cerę trądzikową i są jednym z jego objawów. Przyczyną ich powstawania jest nadprodukcja łoju przez wzmożoną pracę gruczołów oraz zaburzony proces złuszczania naskórka. Martwe komórki i zanieczyszczenia zatykają pory skóry – w efekcie tworzą się zaskórniki, które dzieli się na otwarte i zamknięte. Jak się ich pozbyć?
1. Dokładne oczyszczanie cery na co dzień – dwuetapowe oczyszczanie
Podstawą pielęgnacji cery trądzikowej jest dokładne oczyszczanie skóry na co dzień, które pozwala na pozbycie się zbędnych zanieczyszczeń i warstw martwego naskórka. Warto pamiętać, żeby nie katować skóry mechanicznymi peelingami każdego dnia. Polecaną metodą na zaskórniki jest dwuetapowe oczyszczanie. Najpierw możesz zmyć makijaż olejkiem o niekomedogennej formule, który usunie wodoodporne produkty i filtry mineralne. Polecanym olejkiem jest olej lniany lub olej konopny, który działa seboregulująco i nie zatyka porów.
Cerę z zaskórnikami należy traktować jak cerę trądzikową – w pielęgnacji istotne jest delikatne oczyszczanie, ale bez efektu przesuszenia. Dlatego w drugim etapie sięgnij po preparat głęboko oczyszczający pory, który jednak nie narusza warstwy hydrolipidowej. Może zawierać wyciągi z roślin, białą glinkę i dodatkowo aloes, alantoinę lub inny łagodzący składnik.
2. Krok drugi – nawilżenie i regulacja wydzielania sebum
Cera z niedoskonałościami potrzebuje nawilżenie, ale też lipidów. Składniki tłuszczowe nie mogą jej zapychać. Przed nałożeniem produktów nawilżających użyj toniku, który wyrówna odczyn pH. Następnie sięgnij po lekkie serum ze skwalanem lub ekstraktem z nasion z konopi siewnej, które działają nawilżająco, ochronnie i eliminują uczucie dyskomfortu po umyciu twarzy. Na to możesz nałożyć lekki krem nawilżający.
Na noc zastosuj lekki krem z kwasem salicylowym – uwaga składnik nadaje się do codziennej pielęgnacji, ale stosowany długo i w nadmiarze może naruszyć barierę hydrolipidową. Stosuj go naprzemiennie z kremami nawilżającymi i doraźnie w razie potrzeby. Doskonale rozpuszcza martwy naskórek i oczyszcza pory.
3. Sposób na zaskórniki – raz w tygodniu peeling chemiczny
Raz w tygodniu sięgnij po peeling, który usunie zalegające, martwe komórki i odblokuje ujścia gruczołów łojowych. Zaskórniki mogą być otwarte (widoczne, czarne kropki) i zamknięte (podskórne grudki). W obu przypadkach sprawdza się peelingi chemiczne, które rozpuszczają martwy naskórek. Mogą to być peelingi kwasowe AHA lub BHA, na przykład salicylowy, migdałowy, glikolowy lub enzymatyczne – z ekstraktów z ananasa, panai lub innych owoców. Pamiętaj, by po zrobieniu peelingu zrezygnować na 2-3 dni z kremów z zawartością kwasów.
Enzymy działają delikatniej niż kwasy i można używać ich również latem. Pamiętaj, by po użyciu peelingów nie wystawiać skóry na słońce i przez cały rok używać filtrów SPF. Do cery ze skłonnością do zaskórników zaleca się kremy niebielące, o lekkiej formule, które nie zatykają porów. Pamiętaj też, by nie wyciskać mechanicznie wągrów, ponieważ to tylko pogarsza stan skóry. Ważne jest dogłębne oczyszczanie produktami złuszczającymi, ale w delikatny sposób, by nie uszkodzić bariery hydrolipidowej. Nie zapomnij o nawilżaniu skóry i ochronie przed słońcem. Szybko zauważysz poprawę cery!