W drogeriach i perfumeriach wybór kosmetyków jest praktycznie nieograniczony. Na co więc zwracać uwagę, wybierając produkty do pielęgnowania skóry twarzy?

Czy wiek ma znaczenie?

Na wielu opakowaniach kosmetyków zaznaczony jest wiek, od którego polecane jest stosowanie danego produktu. Czy powinniśmy aż tak zwracać uwagę na ten czynnik?

O ile minimalny wiek ma znaczenie w przypadku dzieci i nie powinno się używać kosmetyków dozwolonych na przykład od ukończenia 1 roku życia w pielęgnacji młodszych maluchów, magiczna granica taka jak 60+ nie istnieje. Jeśli chodzi o maluszki, na najmłodszych wiele składników nie jest testowanych z uwagi na bezpieczeństwo, są też takie komponenty, które mogłyby podrażnić niemowlęcą skórę. Tu więc oznaczenie wieku faktycznie ma istotne znaczenie.

Jeśli jednak chodzi o granice ustalane przez producentów – 30+, 40+ itd., powinny być one traktowane jako wskazówki. Twarz nie ma wieku przypisanego do daty urodzenia. To jak starzeje się skóra to mieszanka wielu czynników, kondycji cery, genów, stosowanej pielęgnacji, ekspozycji na słońce i zewnętrznych czynniki, które mogą niekorzystnie oddziaływać na skórę. Oczywiście wiek ma znaczenie, ale nie jest tu decydujący. Wybierając kremy do twarzy warto zwrócić uwagę nie na metrykę, a na rzeczywiste potrzeby skóry.

Składniki aktywne

Bardzo ważne jest czytanie składów. Świadoma pielęgnacja zaczyna się w momencie, w którym wiemy czego potrzebuje nasza cera i jakie produkty mogą spełnić jej potrzeby. Warto zwrócić uwagę na te składniki aktywne, które sprawiają, że skóra jest jędrna, elastyczna i odżywiona. Korzystne w składzie są na przykład kwas hialuronowy, peptydy, kolagen, witaminy – A, E i C. W wielu przypadkach dobrze sprawdzają się również składniki czerpiące prosto z dobrodziejstw Matki Natury, ekstrakty z roślin, na przykład z konopii, wąkrotki azjatyckiej.

Kompleksowa pielęgnacja

Kompletując kosmetyczkę dobrze jest także zwrócić uwagę na to jakiego rodzaju kosmetyki kupujemy. Nie ma sensu robić zapasów i kupować kilku produktów o dokładnie tym samym działaniu, które zdążą się zepsuć zanim je zużyjemy. W dobrze skomponowanej kosmetyczce przydadzą się krem nawilżający na dzień, produkt pod oczy, krem o bogatszej konsystencji na noc lub całonocna maska, serum do twarzy lub ampułki o bardziej skoncentrowanej formule, tonik, produkt z filtrem UV, kosmetyki do oczyszczania twarzy – olejek, żel do mycia. Warto zaopatrzyć się również w maskę, na przykład w płachcie lub glinkową i peeling, który dogłębnie oczyści skórę.

Czy marka ma znaczenie?

Czy wybierając kosmetyki warto kierować się marką? To zależy. Konkretna firma to zazwyczaj konkretna obietnica – produkty nietestowane na zwierzętach, wegańskie. Ponadto, jeśli jeden produkt danego producenta nam odpowiada, jest duża szansa, że cała gama świetnie się sprawdzi. W tym kontekście marka ma oczywiste znaczenie. Kosmetyki wysokopółkowe często oferują w składzie unikatowe elementy, które mogą mieć dobroczynny wpływ na skórę. Nie znaczy to jednak, że pośród marek drogeryjnych nie znajdziemy prawdziwych kosmetycznych perełek. Warto dopasować swoje wybory kosmetyczne do potrzeb skóry i z rozwagą dobierać poszczególne produkty.