Narodziny dziecka to zazwyczaj wydarzenie wzbudzające zarówno wiele szczęścia… i niepokoju. Po wyjściu ze szpitala, młodzi rodzice po raz pierwszy stają twarz w twarz z nowym wyzwaniem, jakim jest samodzielna opieka nad dzieckiem. Wśród najczęściej zadawanych wtedy pytań są te, dotyczące pierwszej kąpieli noworodka.

Kiedy pierwszy raz wykąpać dziecko?

Pierwsze dni dziecka po porodzie są bardzo ważne. Dla noworodka związane są z koniecznością przystosowania się do nowego środowiska, co może powodować dużo stresu. Dlatego też warto jest odłożyć w czasie wydarzenia, które mogą pogłębić to poczucie niepokoju. Eksperci sugerują, że pierwszą kąpiel najlepiej zaplanować po dwóch dni od porodu. Najlepiej jest zacząć mycie gdy dziecko jest wyspane i najedzone, wtedy kąpiel będzie najlepiej przyjęta.

Krąży wiele opinii na temat pierwszej kąpieli. Wśród nich jest przekonanie, że warto jak najdłuższej zachować maź porodowej, która pokrywa ciało dziecka po porodzie. Maź ta chroni i nawilża delikatną skórę noworodka, dlatego też faktycznie nie powinno się jej usuwać zbyt szybko. Problemem jednak jest to, że w szpitalach nie brakuje drobnoustrojów, które są szczególnie groźne dla nowonarodzonych dzieci. Zatem ważne jest, aby jak najszybciej usunąć wszystkie drobnoustroje i zabrudzenia ze skóry dziecka. Z tego powodu po wyjściu ze szpitala nie warto zwlekać z kąpielą zbyt długo.

Jak bezpiecznie wykąpać dziecko?

Wiedząc kiedy pierwszy raz wykąpać dziecko warto też dowiedzieć się jak powinno wyglądać prawidłowe mycie noworodka. Warto do tego użyć wanienkę, zaprojektowaną specjalnie do kąpieli noworodków. Małe dzieci są bardzo wyczulone na zmiany temperatury. Dlatego istotne jest, aby mycie odbywało się w ciepłym pomieszczeniu, którego temperatura wynosi ok. 24°C. Z kolei woda w wanience nie powinna przekraczać 35°C.

Wypełnienie wanny do połowy w zupełności wystarczy. Ogranicza to ryzyko zachłyśnięcia się wodą, gdy mokry noworodek wyślizgnie się z ręki. Przebywanie dziecka w wanience można uprzyjemnić poprzez wyłożenie jej pieluszką tetrową. Im wygodniej czuje się dziecko podczas pierwszej kąpieli, tym bardziej ucieszy się gdy nadejdzie czas na kolejną wizytę w wodzie.

Najlepsze akcesoria do kąpieli noworodka

Po umyciu dziecka po szpitalu najlepiej jest planować trzy kąpiele na tydzień. Szykując kąpiel dla noworodka należy pamiętać o wszystkich akcesoriach, które będą niezbędne do jej prawidłowego wykonania.

  • wanienka
  • termometr do wody
  • miękki ręcznik
  • szampon dla niemowląt
  • olejek lub emulsja
  • krem do pupy
  • świeża pielucha
  • czyste ubranie

Zbyt częste mycie może wysuszać i podrażniać ciało noworodka, które jest bardzo wyczulone na wszelki dyskomfort. Z myślą o pielęgnacji skóry dziecka warto jest zainwestować w zakup kosmetyków, które pozbawione są niepotrzebnej chemii, dzięki czemu będą bezpieczne dla dziecka. Wszystko to sprawi, że dziecko z przyjemnością będzie uczestniczyć w kolejnych kąpielach swojego życia.