Stres oksydacyjny to dolegliwość dotykająca coraz większą liczbę osób. Jego bagatelizowanie prowadzi do szybszego starzenia się organizmu, a ponadto zwiększa ryzyko rozwoju wielu poważnych chorób. Podpowiadamy, jakie są objawy stresu oksydacyjnego i jak z nim walczyć.

Stres oksydacyjny – co to jest?

Najprościej rzecz ujmując, jest to zaburzenie równowagi pomiędzy wolnymi rodnikami a przeciwutleniaczami występującymi w ludzkim organizmie. Redukcja produkcji tych ostatnich prowadzi do zwiększenia liczebności wolnych rodników, co przekłada się na ogólne osłabienie organizmu i zwiększoną podatność na choroby. Istnieje wiele przyczyn pojawiania się omawianego rodzaju stresu. Najczęściej jest to niezdrowy styl życia, a w szczególności nieodpowiednia dieta. Spożywanie przetworzonej żywności, smażonych potraw oraz warzyw i owoców naważonych chemicznymi środkami ma destrukcyjny wpływ na ludzki organizm. Inne częste przyczyny stresu oksydacyjnego to palenie papierosów, wdychanie zanieczyszczonego powietrza oraz kontakt z metali ciężkimi, na przykład z ołowiem.

Jakie są objawy stresu oksydacyjnego?

Złe samopoczucie to pierwszy objaw stresu oksydacyjnego. Z tego powodu jest on często bagatelizowany i uznawany za normalną, chwilową niedyspozycję. Inne objawy tego rodzaju stresu to między innymi:

  • problemy z trawieniem,
  • częste bóle mięśni,
  • wysypka,
  • stany zapalne

W przypadku występowania tych objawów należy podjąć działania mające na celu ich zwalczanie. W przeciwnym wypadku dochodzi do uszkadzania komórek przez zbyt dużą liczbę wolnych rodników. Taki stan rzeczy może prowadzić do rozwoju wielu poważnych chorób, w tym nowotworów. Ponadto, przyczynia się do szybszego starzenia się skóry. Może powodować dolegliwości dotykające układ oddechowy, a nawet do uszkodzeń mózgu. W niektórych przypadkach stres oksydacyjny stanowi przyczynę występowania choroby Parkinsona lub Alzheimera.

Stres oksydacyjny – jak sobie z nim radzić?

Jak widać, stres oksydacyjny to poważny problem, który może prowadzić do występowania jeszcze poważniejszych dolegliwości. Dlatego, w przypadku zauważenia jego objawów, należy udać się po pomoc do specjalisty. Ponadto, trzeba wyeliminować z diety wszystkie produkty, które przyczyniają się zwiększonej produkcji wolnych rodników. Nie można też zapominać o piciu dużej ilości wody, a także o spożywaniu produktów bogatych w witaminy C, A i E oraz w polifenole. Warto tu wymienić takie produkty jak czerwona papryka, sałata, marchew oraz cebula. Poza tym warto stawiać na takie owoce jak jabłka, pomarańcze i mandarynki. Należy unikać spożywania przetworzonych produktów oraz smażonych potraw. Osoby zmagające się ze stresem oksydacyjnym powinny unikać przebywania w bezpośrednim słońcu i stawiać na regularne spacery w obszarach, w których występuje jak najmniejsze zanieczyszczenie powietrza.