Każdy rodzic dba o swoje dziecko, pragnąc wpoić mu od najmłodszych lat zachowania, które będą procentować w późniejszym życiu. Oprócz przyjemności, zabawy, czasu na naukę, każdy Maluch powinien poznawać wiele czynności dnia codziennego. Jedną z nich jest dbałość o porządek swojego domu. Jak nauczyć dziecko sprzątania? Czy jest to możliwe zadanie nawet u najmłodszych dzieci? Przyjrzyjmy się zagadnieniu z bliska. Gotowi na garść praktycznych wskazówek? Ciekawi? Zaczynamy!

Jak nauczyć dziecko sprzątać? Metoda małych kroków

Wiele rodziców czy opiekunów pragnie znaleźć skuteczną odpowiedź na pytanie: jak nauczyć dziecko sprzątania?. Tymczasem, w pierwszej kolejności, to właśnie rodzice powinni uzbroić się w ogromne pokłady cierpliwości i wytrwałości w dążeniu do osiągnięcia upragnionego celu. By wpoić dziecku nawet sprzątania, potrzeba dużej ilości czasuNie jest to proces krótkotrwały, a do sukcesu i zamierzonych rezultatów prowadzą drobne kroki, sukcesy w nauce. Co oznacza to praktyce? Najprościej rzecz ujmując, że nasze dzieci, bez względu na wiek, nie zaczną sprzątać i utrzymywać porządku z dnia na dzień czy z tygodnia na tydzień. To tzw. praca u podstaw, która będzie wiązać się z drobnymi zachowaniami, które będzie można obserwować u naszych dzieci. Odniesienie kubka do zalewu, wyrzucenie papierka do kosza czy włożenie brudnych ubrań do kosza na pranie, to pojedyncze zachowania, które wskazują, że nasze dziecko skutecznie zaczyna stosować naukę w praktyce.

Jak nauczyć dziecko porządku? Zadbaj o regularność i systematyczność

Jak nauczyć dziecko porządku? Przede wszystkim, warto zadbać o regularność i systematykę. Powinniśmy wprowadzić w naszych domach pewne rutynowe zachowania, które będą częścią każdego, zwykłego dnia. To zachowania, które powinny związane być z utrzymaniem porządku. Nie muszą to być spektakularne czynności, jak generalne porządki, ale czynności, które wiążą się z codzienną egzystencją każdego dziecka. Jak nauczyć dziecko sprzątania? Po przyjściu ze spaceru, ze szkoły, obuwie czy odzież wierzchnia zawsze powinna zostać odwieszona i odstawiona na swoje miejsce. Po umyciu zębów szczoteczka powinna być samodzielnie umyta przez dziecko i odłożona przez dorosłego do kubeczka. Po zjedzonym posiłku naczynia odnoszone są do zlewu, a blat stołu umyty. Jeśli na podłogę wysypują się płatki śniadaniowe czy okruchy z dna opakowania, rodzic powinien zareagować, odkurzając czy myjąc powierzchnię na mokro, jednocześnie pokazując swoją postawą, jak ważne i bezpieczne jest utrzymanie właściwej czystości. Takie systematyczne, regularne działania są najlepszą nauką, która z biegiem czasu, nawet podczas początkowego oporu, staje się pewną rutyną, nawykiem, który pozostanie z dzieckiem na długi czas.

Jak oduczyć dziecko bałaganiarstwa? Zabawa, czyli doskonały sposób na naukę

Jak oduczyć dziecko bałaganiarstwa? Czy pomimo popełnienia błędów wychowawczych bądź dotychczasowego bagatelizowania nauki sprzątania, można wpoić dziecku dobre nawyki? Oczywiście, że tak. Jak wiemy, doskonałą metodą na naukę jest zabawa. Podczas mile spędzonego czasu, bez presji, tzw. przymusu i obowiązku, dziecko:

  • Szybciej się uczy,
  • Chętniej poznaje nowe rzeczy,
  • Wykonywane czynności na dłużej pozostają w jego świadomości,
  • Zabawa sprawia, że dziecko z chęcią powróci do znanych zajęć,
  • Nie przeżywa stresu, nie odczuwa złości.

Jak nauczyć dziecko sprzątania? Bawiąc się z nim!. To prosta zasada, która zawsze przynosi doskonałe efekty. Przykłady na naukę sprzątania z wykorzystaniem zabawek, to niezaliczona, bogata ilość kreatywnych zajęć. Do najprostszych należy np. sprzątanie klocków do pudełka, poprzez próbę trafienia do niego z odległości. Bardzo popularne są także zabawy przy użyciu lalek i ich domków. Po „wypitej” herbatce kubeczki odnoszone są przez lalki do zabawowej kuchni, a po zabawie, przed pójściem spać, ubrania umieszczone są w „koszach” na pranie.

Kiedy uczyć dziecko sprzątać?

Wiele rodziców zastanawia się, kiedy można rozpocząć naukę sprzątania u swoich dzieci. Odpowiedź jest prosta- jak najwcześniej. Oczywistym jednak jest, że kilkumiesięczne dzieci to nie jest właściwy moment na przekazywanie takiej wiedzy. Jednak pierwszy rok życia to już dobry czas, w którym możemy rozpocząć naukę wyżej wspomnianych nawyków. Co więcej, dzieci to także doskonali obserwatorzy. W praktyce oznacza to, że naśladują nasze zachowania, „chłonąć jak gąbka” nasze przyzwyczajenia i sposób postępowania. Powinniśmy być więc wzorem do naśladowania, także w kwestii utrzymania nienagannego porządku i czystości.

Pozwól dziecku na samodzielne działania

Jak nauczyć dziecko sprzątania? To zadanie, które w dużej mierze polega na nauce samodzielnej. W związku z tym, należy pamiętać, żeby nie wyręczać dziecka z czynności dnia codziennego, zachęcając do samodzielnego ich wykonania. Po drugim roku życia dziecko staje się już na tyle komunikatywne, że z łatwością rozumie proste polecania. Jeśli więc nasz Maluch próbuje sam odnieść swój plastikowy kubeczek czy sztućce po zjedzonym posiłku, nawet w przypadku, gdy grozi to rozlaniem czy upuszczeniem resztek pożywienia, powinniśmy pozwolić Maluchowi na samodzielne działania. Jest sprawą oczywistą, że pierwsze próby są zazwyczaj nieudolne i wiążą się z koniecznością wzmożonego sprzątania przez osoby dorosłe, jednak to one w najdoskonalszy sposób uczą nasze dziecko sprzątania i utrzymania perfekcyjnego porządku w dalszym życiu.

Wychowanie dzieci to bardzo ekscytująca przygoda, która wymaga od rodziców czy opiekunów prawnych dużego trudu i zaangażowania. Podobnie w przypadku nauki sprzątania. Nie ma jednej, złotej metody, która pozwoli na szybką naukę, która umożliwia uzyskanie spektakularnych efektów. Jak nauczyć dziecko sprzątania? Przez systematyczność, regularne działania rozłożone w czasie, samodzielność w działaniu oraz wykorzystywanie kreatywnych metod.