Wiele osób w dobie social mediów wpada w kompleksy i zastanawia się jak poprawić swój wygląd zewnętrzny. Bez zastanowienia możemy stwierdzić, że ważną częścią tego jak się prezentujemy jest kondycja naszych włosów. Nawet rozpuszczone lśniące włosy będą wyglądać o wiele lepiej niż fantazyjne upięcie, z którego wystają połamane włoski lub rozdwojone końcówki. Jednak nie zawsze drogie zabiegi fryzjerskie są dobrym wyborem – czasami lepiej zadbać o nasze włosy w zaciszu domowym.

A więc jak zacząć dbać o włosy w domu?

Zanim zaczniemy tworzyć – musimy przestać niszczyć. Włosy są o wiele delikatniejsze niż nam się wydaje. Co więc niszczy kondycję naszych włosów?

  • Niewłaściwe czesanie
  • Spanie w mokrych lub rozpuszczonych włosach
  • Przetrzymywanie włosów zawiniętych w ręcznik
  • Używanie do włosów ręczników z mikrofibry
  • Używanie prostownicy lub lokówki

Jak poprawnie czesać włosy?

Kluczowa jest tu delikatność i dbałość. Szarpanie włosów z pewnością przyczyni się do ich połamania i osłabienia kondycji. Włosy należy rozczesywać od końcówek i powoli piąć się coraz wyżej.

Jaki wpływ ma sen na nasze włosy?

Podczas snu naturalnie zmieniamy pozycję, co powoduje, że nasze włosy ocierają się o poduszkę. Spanie w rozpuszczonych, lub co gorsze, mokrych włosach sprawia, że są one bardziej podatne na zniszczenia. W efekcie budzimy się często z matowymi, naelektryzowanymi lub poplątanymi włosami. Przed pójściem spać włosy należy wysuszyć i związać w koka lub warkocz.

Czemu turbany szkodzą włosom?

Owijając włosy ręcznikiem fundujemy naszej głowie istną saunę. Woda z mokrych włosów nie ma gdzie wyparować a nasz skalp się poci i nagrzewa. Przez przetrzymywanie turbanu zbyt długo, możemy już następnego poranka obudzić się z przetłuszczoną skórą głowy.

Nawet łazienkowy ręcznik jest zabójcą dla naszych włosów?

Niestety ręczniki z mikrofibry posiadają szorstkie mikrowłókna, które niszczą nasze włosy szczególnie przy ich energicznym pocieraniu. Zamiast ręcznika znalezionego w łazience, zdecydowanie lepiej użyć do odsączenia nadmiaru wody zwykłej bawełnianej koszulki lub ręcznika papierowego.

A co ze stylizacją?

Nasze włosy źle reagują na wysokie temperatury. Po częstej ich stylizacji przy użyciu gorących narzędzi możemy je spalić i wysuszyć. Jeśli zależy nam na wyprostowaniu włosów na ważną okazję, lepiej najpierw użyć drogeryjnego olejku z termoochroną, aby zabezpieczyć długość włosa i końcówki przed zniszczeniem.

Jakie mogę poprawić moją domową pielęgnację ?

Opcji na pielęgnację włosów w domu jest cała masa, między innymi:

  • Regularne stosowanie odżywek
  • Stosowanie szamponu bez mocnego detergentu
  • Olejowanie włosów, chociażby olejem kuchennym
  • Laminacja włosów galaretką
  • Stosowanie olejku zabezpieczającego końcówki

Po zastosowaniu tych rad, twoje włosy zdecydowanie ulegną olbrzymiej poprawie. Pamiętaj jednak, że w przypadku gdy włosy są wręcz niezdrowe, należy udać się do trychologa.