Alergia na pyłki potrafi być na tyle uciążliwa, że jest w stanie na długi czas wyłączyć osobę chorą z normalnego funkcjonowania. Ma się z nią do czynienia sezonowo. Wszelkiego rodzaju objawy wzmagać się mogą w okresie pylenia – najczęściej w porze wiosennej. Uciążliwa alergia na pyłki objawia się pod postacią kataru siennego. Co należy wiedzieć na ten temat? Czy istnieje ratunek dla osób, u których objawy alergii na pyłki są wyjątkowo mocne?

Alergia na pyłki – dla czego układ autoimmunologiczny zawodzi?

Tak naprawdę do dzisiaj nie wiadomo, dlaczego układ autoimmunologiczny zaczyna traktować alergeny (pyłki) jako coś szkodliwego. Na co dzień odpowiedzialny jest on za to, aby odpierać ataki różnych bakterii i wirusów. Teoretycznie pyłki pochodzące z różnych drzew kwiatów, traw nie są szkodliwe. Jednak w przypadku alergików jest odwrotnie. Nieprawidłowo funkcjonujący układ odpornościowy doprowadza do uwolnienia różnych substancji, jakie odpowiedzialne są za występowanie reakcji alergicznych u człowieka.

Sezonowa alergia na pyłki – co też może być powodem?

Pyłki – alergia może zostać spowodowana wieloma grupami roślin. Aktualnie ma się do czynienia z różnymi okresami pylenia poszczególnych roślin. Trzeba bowiem wiedzieć, że stężenie pyłków jest różne na przeciągu całego roku. Obecnie można podzielić alergizujące na trzy podstawowe grupy, które pochodzą od:

  • drzew – uczulają najrzadziej. Jeżeli ktoś już jednak będzie miał do czynienia z taką alergią, to może ją powodować brzoza, wierzba, olcha, dąb, buk, platan, leszczyna. Osoby, które mają do czynienia z alergią na drzewa chorują najczęściej od końca lutego aż do połowy maja.
  • trawy – uczulają najczęściej. Alergia na pyłki traw objawia się w okresach od początku kwietnia do końca września. Do najbardziej alergizujących gatunków zalicza się: tomkę wonną, żyto, wiechlinę łąkową, wyczyniec łąkowy, rajgras wyniosły, tymotkę łąkową, kostrzewę czerwoną, mietlicę pospolitą, kupówkę pospolitą. Największe stężenie pyłków traw przypada na początek czerwca i środek lipca.
  • chwasty – bylica, pokrzywa, komosa, szczaw, babka. One to należą do najczęściej uczulających, jeżeli chodzi o pyłki. Osoby mające do czynienia z tą alergią, chorują najczęściej w okresie od późnego lata do późnej jesieni.

Alergia na pyłki – objawy

Skąd można wiedzieć, że ma się do czynienia z alergią na pyłki, a nie z inną infekcją dróg oddechowych? Ze względu na podobieństwo objawów, nie każdy na początku jest w stanie stwierdzić, że zalicza się do grona alergików.

Mowa tutaj o objawach, jakie pojawiają się zawsze w określonych porach roku. Przez pozostałe okresy ma się do czynienia „ze spokojem” i brakiem reakcji ze strony organizmu człowieka. Wśród najczęściej występujących objawów, jakie można zauważyć u siebie lub u bliskich osób, wymienia się:

  • przekrwienie, łzawienie, obrzęk powiek, światłowstręt charakterystyczne dla narządu wzrokowego,
  • obfity, wodnisty katar, który nazywa się fachowo katarem siennym,
  • notoryczne kichanie,
  • reakcja alergiczna skóry, m.in. pokrzywka, obrzęk naczynioruchowy, wyprysk alergiczny .

Są to najczęściej występujący objawy. Można jednak wyróżnić dodatkowe objawy do jakich można zaliczyć: zmęczenie, utrata łaknienia, ogólne rozbicie, nudności, wymioty, bóle brzucha, biegunka. Osoby, które mają do czynienia z wyjątkowo mocnymi alergiami, mogą również zauważyć u siebie objawy astmowe, czyli uporczywy, napadowy kaszel lub nagłe duszności.

Jak zostaje potwierdzona alergia na pyłki?

Pylenie traw, chwastów, drzew bywa wyjątkowo uporczywe. Jeżeli ktoś podejrzewa u siebie uczulenie na trawę (wysypka pojawia się w określonych porach roku) lub na inne rośliny, powinien jak najszybciej udać się do lekarza, w celu potwierdzenia/wykluczenia diagnozy. Umożliwi to wdrożenie odpowiedniego leczenia.

Testy skórne

Najczęściej stosowane. Na powierzchnię skóry (najczęściej powierzchnia wewnętrzna przedramion) nanoszone są określone pyłki. W wyjątkowych sytuacjach mogą one byś wstrzykiwane pod skórę – wszystko jednak uzależnione jest od tego, gdzie wykonywane jest badanie. Alergia na poszczególne pyłki zostaje potwierdzona za pomocą reakcji bąblowo-rumieniowej. Może się jednak okazać, że testy niczego nie wykażą, a objawy występują. Lekarz może zalecić wykonanie badania krwi.

testy alergiczne - testy skórne

Badanie krwi jako testy alergiczne

Test RAST – badający poziom immunoglobulin, zalecany jest w przypadku, kiedy testy skórne nie wykażą żadnych nieprawidłowości. Badanie skierowane jest na konkretny alergen. Jeżeli na badaniu wykaże się podwyższony poziom IgE, ma się do czynienia z alergią na dany alergen.

testy alergiczne - badanie krwi

Obydwa rodzaje badań należy wykonywać w okresach, kiedy nie dochodzi do pylenia danych roślin.

Jak złagodzić objawy alergii na pyłki?

Jednym ze sposobów jest leczenie objawowe. Lekarz może zalecić podanie preparatów jakie dostępne są tylko na receptę. Można również zakupić te produkty, które nie wymagają konieczności użycia specjalnego druku. W leczeniu objawowym najskuteczniejsze są:

  • leki antyhistaminowe – doprowadzają do złagodzenia występowania histaminy, odpowiedzialnej za wywołanie wszelkiego rodzaju reakcji alergicznych. Do wyboru są krople, syropy, tabletki. Najnowsze preparaty nie wywołują żadnych skutków ubocznych – jak to było w przypadku nieco starszych preparatów antyhistaminowych.
  • kromony – występują pod postacią preparatów donosowych, dospojówkowych czy odoskrzelowych. Stosuje się je miejscowo. Konieczne jest ich stosowanie na kilka dni lub na kilka tygodni przed spodziewanym okresem wystąpienia reakcji alergicznych.
  • kortykosterydy – wymagają zastosowania do miejscowego. Najczęściej ma się do czynienia ze sprayem, który stosuje się do nosa. Jedyne czego można spodziewać się po zastosowaniu tego sterydu, to niewielkie szczypanie w przegrodzie nosowej.
  • leki obkurczające naczynia krwionośne – najczęściej ma się do czynienia z kroplami, jakie stosuje się do oczu lub do nosa. Najczęściej łączy się je z preparatami antyhistaminowymi, dzięki czemu lepiej łagodzą występowanie wszelkiego rodzaju reakcji alergii na pyłki.

Lekarz może zalecić, że potrzebna będzie immunoterapia swoista, czyli tzw, leczenie odczulające. Wykonywana jest ona przy pomocy szczepionek, jakie zawierają w sobie niewielkie ilości pyłków, jakie mogą prowadzić do reakcji alergicznych. Leczenie odczulające dzieli się na dwie grupy:

  • sezonowa – wykonywana jest w okresie jesienno-zimowym. Trzeba jednak pamiętać o tym, aby przed rozpoczęciem okresu pylenia, podawanie kolejnych dawek zostało wstrzymane.
  • całoroczna – dawka szczepionki podawana jest przez cały rok.

Alergia na pyłki nie kojarzy się z niczym przyjemny, powodując również obniżenie samopoczucia. Wiele osób decyduje się również na wycofanie z życia społecznego – czego warto unikać. Tym bardziej że współczesne metody leczenia są w stanie przynieść oczekiwane efekty. Nie ma więc co zwlekać z udaniem się do lekarza. Do alergologa można udać się na podstawie skierowania, które wystawi lekarz rodzinny. Można ewentualnie zdecydować się na płatną wizytę w poradni alergologicznej.