Peeling z cukru od lat znajduje się w czołówce skutecznych, domowych kosmetyków. Jest tani i łatwy w wykonaniu. Domowy peeling z cukru ściera skórę sprawiając, że staje się ona gładka i delikatnie zaróżowiona. Oczyszcza ją i odświeża stanowiąc alternatywę dla produktów dostępnych w sklepach. Co trzeba wiedzieć, zanim przygotuje się domowy peeling cukrowy?

Czym jest peeling?

Sam peeling to zabieg upiększający, który wchodzi zarówno w skład oferty profesjonalnych salonów kosmetycznych, jak i jest możliwy do wykonania w domu. Umożliwia poprawę wyglądu i kondycji naskórka dzięki usunięciu starych i zniszczonych komórek, spłyceniu drobnych zmarszczek oraz zlikwidowaniu drobnych przebarwień. Można wyróżnić peelingi mechaniczne i fizyczne, które ścierają naskórek przy użyciu odpowiedniego sprzętu kosmetologicznego, zmielonych ziarenek kawy czy też łupin orzechów, a także chemiczne, które wykorzystują np. delikatne substancje enzymatyczne. Zależnie od tego, jak intensywny jest zabieg, można mówić o peelingu bardzo powierzchownym, powierzchownym, średnio głębokim oraz głębokim. Jednym ze skutecznych peelingów jest domowy peeling do twarzy z cukru.

Dlaczego do peelingu jest wykorzystywany cukier?

Tak naprawdę w każdej kuchni znajdują się produkty, które mogą zostać z powodzeniem wykorzystane jako baza złuszczająca do peelingu. Jednym z nich jest cukier. To składnik bezpieczny dla każdego, który nie uczula, a także łatwo dostępny. By przyrządzić domowy peeling wystarczy więc pójść na zakupy do dowolnego, osiedlowego sklepu. Będzie on łatwo się rozpuszczał umożliwiając wykonanie delikatnego zabiegu złuszczania naskórka, który nie podrażni skóry. Dzięki neutralnej barwie cukier nie brudzi otoczenia tak jak np. ziarenka kawy, co jest istotne w trakcie sprzątania.

Peeling z cukru na twarz

Cera musi każdego dnia poradzić sobie z nakładaną na nią warstwą podkładu, pudru, różu, bronzera coraz rozświetlacza, a także zanieczyszczeniem i kurzem. Wpływają na nią też zmiany temperatury, np. na skutek intensywnego ogrzewania bądź klimatyzacji. Na skutek tego następuje szybsze starzenie się oraz przesuszanie komórek naskórka. Skóra staje się trudniejsza do oczyszczenia, a kosmetyki, takie jak kremy czy maseczki, gorzej się wchłaniają. Ma to dalsze konsekwencje – niedokładnie oczyszczona skóra wykazuje większą podatność na rozwój bakterii, stanów zapalnych, zaskórników oraz trądziku. Pomóc może peeling z cukru na twarz. Skórę trzeba regularnie oczyszczać w delikatny sposób nie tylko przy użyciu mleczka do demakijażu i toniku. Peeling cukrowy do twarzy będzie łagodny i subtelny.

Peeling z cukru na usta

Peeling z cukru stosuje się też na usta. Gdy nadejdą pierwsze przymrozki, wiele osób boryka się z problemem spierzchniętych i przesuszonych ust. Jeśli nie pojawiły się na nich rany, można wykorzystać właśnie peeling cukrowy naturalny. Po oczyszczeniu i odświeżeniu ust w ten sposób warto uchronić je przed nawrotem problemu dzięki regularnemu nawilżaniu ich przy użyciu wysokiej jakości balsamu.

Peeling z cukru do włosów

Peelingi cieszą się szczególną popularnością w przypadku twarzy i ust. Mniejsza liczba osób stosuje natomiast regularnie te przeznaczone do włosów. To błąd, ponieważ skóra głowy wymaga porządnego oczyszczenia. Trycholodzy informują, że szampon nie wystarcza. Peeling umożliwia natomiast pozbycie się różnego rodzaju zanieczyszczeń oraz kurzu zbieranego codziennie przez włosy. Wykonując regularnie peeling cukrowy można pozbyć się martwego naskórka, poprawić krążenie krwi skóry głowy i dotlenić cebulki włosa. Staną się one dzięki temu lekkie i błyszczące – to właśnie zanieczyszczenia skóry głowy obciążają je i przyczyniają się do nadmiernej produkcji łoju.

Jakie są przeciwwskazania do stosowania peelingu cukrowego?

Choć peeling cukrowy należy do najłagodniejszych peelingów, nie wszyscy mogą go stosować. Wśród przeciwwskazań do jego wykonywania można wymienić różnego rodzaju choroby i uszkodzenia skóry. Cukier może przyczynić się wówczas do dodatkowego podrażniania i zaogniania ran. Peeling ten jest też odradzany, gdy występują stany zapalne skóry oraz opryszczka. Do najpoważniejszych przeciwwskazań zalicza się trądzik różowaty oraz bardzo wrażliwą skóręPeelingu z cukru nie powinny ponadto stosować osoby, które są uczulone na którykolwiek ze składników stosowany w mieszance umożliwiającej stworzenie go. Na szczęście w tym przypadku istnieje możliwość zastąpienia wybranych składników innymi. Osoby ze skórą tłustą i mieszaną powinny przeprowadzać takie zabiegi 2-3 razy w tygodniu. Te posiadające skórę normalną, bez większych problemów, mogą wykonywać peeling raz w tygodniu. Jeśli ma się do czynienia ze skórą wrażliwą i skłonną do podrażnień, wystarczająca będzie częstotliwość raz na dwa tygodnie.

Jak zrobić domowy peeling cukrowy?

Jak zrobić peeling cukrowy w domu? Nie jest to trudne zadanie. Potrzebna będzie substancja natłuszczająca, taka jak oliwa z oliwek oraz cukier. By peeling był bardziej unikalny, można dodać do niego ulubiony olejek aromatyczny lub ziarna zmielonej kawy. Warto dostosować zapach do pory roku – np. przed świętami sprawdzi się zapach wanilii czy cynamonu. Jest to też świetny pomysł na prezent dla bliskiej osoby.

Składniki

Składniki potrzebne do przyrządzenia domowego peelingu z cukru to:

  • 5 łyżek stołowych oliwy z oliwek,
  • połowa lub ¾ szklanki cukru białego lub brązowego,
  • połowa łyżeczki od herbaty wybranego olejku eterycznego o ulubionym zapachu.

Przygotowanie

Składniki należy przełożyć do dużej miski i dokładnie je ze sobą wymieszać. Mieszanie trzeba kontynuować do momentu, w którym z produktów powstanie odpowiednio gęsta masa. Peeling najlepiej jest stosować w trakcie kąpieli bądź po goleniu. Po przygotowaniu warto przechowywać go w lodówce.

Wskazówki

Jeśli peeling okaże się być zbyt gęsty, można dodać więcej cukru. Istnieją oczywiście również inne propozycje na przyrządzenie go. Można np. przygotować naturalny peeling cukrowy z bananami i olejkiem jojoba, z cytryną i olejem kokosowym, a także z miodem. Drobny cukier sprawdza się przede wszystkim w przypadku cery delikatnej, natomiast grubszy – do grubszej skóry. Skuteczniej złuszczy on naskórek.

Peeling z cukru jest niezwykle tani i łatwy do przyrządzenia, dlatego sprawdza się idealnie jako naturalny, domowy kosmetyk. By zadbać o swoją skórę nie trzeba stosować kosztownych zabiegów oferowanych przez salony kosmetyczne. Z powodzeniem można też podjąć odpowiednie działania w domowym zaciszu. Cukier znajduje się w każdej kuchni, nie uczula ani nie brudzi. Warto stosować peeling w sposób dopasowany do konkretnego typu skóry, by zobaczyć najlepsze efekty. Należy też zapoznać się z przeciwwskazaniami.