Piękny odcień blond to marzenie wielu kobiet. Niestety na skutek błędów podczas procesu rozjaśniania czy też innych czynników zamiast eleganckiego chłodnego odcienia na głowie pojawia się żółty kolor. Czy można poradzić sobie z nieudanym rozjaśnianiem i dlaczego w ogóle dochodzi do żółknięcia koloru? Tego dowiecie się z naszego poradnika.
Jakie są powody żółknięcia włosów po rozjaśnianiu?
Warto wiedzieć, że na skutek rozjaśniania włosy po prostu tracą swój pigment. Dzieje się to dzięki utlenianiu. Bywa tak, że pigment nie utlenia się równomiernie i przez to pojawia się żółty odcień. Czasami efekt żółknięcia po rozjaśnianiu pojawia się dopiero po kilku myciach wraz z wypłukaniem pigmentu odpowiedzialnego za chłodny odcień blond. Jednak nie musi tak być, bo za żółknięcie może odpowiadać nieodpowiednio dobrane stężenie środka utleniającego albo słabej jakości rozjaśniacz. Warto zatem stawiać na produkty profesjonalne i decydować się na rozjaśnianie wykonane przez profesjonalistę w salonie kosmetycznym. Są jednak sytuacje, gdy wizyta w owym salonie nie jest możliwa i wtedy za farbowanie czy rozjaśnianie zabieramy się w zaciszu własnego domu. Efekty mogą być naprawdę różne, dlatego warto przygotować się na to, że konieczne może być tonowanie włosów.
Czy tonowanie włosów uratuje fryzurę po rozjaśnianiu?
Tonowanie włosów polega na używaniu produktów, które mają właściwości neutralizujące na zażółcone tony. Dobrze sprawdzają się fioletowe szampony oraz dedykowane maski do włosów rozjaśnianych. Problem jest zwykle taki, że tego rodzaju produktów nie należy stosować zbyt długo, aby nie doprowadzić do nadmiernego przesuszenia włosów. Produkt ratujący fryzurę po rozjaśnianiu musi zawierać dodatkowo składniki, które pozytywnie wpływają na nawilżenie i odżywienie włosów. Kosmetyki do pielęgnacji włosów rozjaśnionych powinny zawierać humektanty i emolienty. Do tych pierwszych można zaliczyć aloes, pantenol lub miód. Z kolei do emolientów należą oleje i masła. Dzięki takim składnikom możliwe jest utrzymanie odpowiedniego poziomu wilgoci we włosach i uniknięcie ich nadmiernego przesuszenia. Można oczywiście udać się do salonu fryzjerskiego na regenerację włosów po rozjaśnianiu. Gdy włosy są zniszczone to obecność protein w składzie kosmetyków umożliwia ich odbudowę.
Jak dbać o włosy po rozjaśnianiu?
Gdy już uzyskasz odpowiedni kolor, możesz stosować kosmetyki wzmacniające do włosów rozjaśnianych. Istotne znaczenie ma, by myć włosy w sposób delikatny. Nie można używać zbyt gorącego strumienia wody, najlepiej gdy ma letnią temperaturę. Ponadto najlepiej rozcieńczać szampon przed jego nałożeniem. Nie należy suszyć włosów rozjaśnianych gorącym strumieniem, najlepiej używać jak najwięcej chłodnego nawiewu, a jeśli już używa się temperatury, to nie włączać suszarki na najwyższe obroty i zachować odpowiednią odległość 20-30 cm od skóry głowy. Nie zaszkodzi także zastosowanie kosmetyków termochronnych, które będą zapobiegać zbyt szybkiej utracie wody z włosów. Na pewno składnikiem kosmetyków po rozjaśnianiu powinien być kwas hialuronowy, który skutecznie wiąże cząsteczki wody. Możesz również wypróbować metodę OMO przy myciu włosów. Jednak pamiętaj, że odżywka powinna być nakładana nie od nasady, a od linii ucha w dół. Z kolei szampon powinien być nałożony na skórę głowy i górną część włosów. Dzięki tej metodzie włosy mogą stać się miększe i bardziej jedwabiste.