Trądzik to uciążliwa dolegliwość skórna, która nie dość, że nieestetycznie wygląda to jeszcze powoduje, że skóra jest zaczerwieniona i podrażniona. Chyba nie ma na świecie osoby, która nie zmagałaby się z tym problemem w okresie dojrzewania. Z trądzikiem na szczęście łatwo można sobie poradzić.

Choć trądzik najczęściej kojarzy się z osobami w wieku nastoletnim, to może on występować również u dorosłych. Jak rozpoznać trądzik młodzieńczy? Charakterystyczny objaw to przede wszystkim pojawiające się na twarzy krostki wypełnione płynem. Cera jest wówczas podrażniona, zaczerwieniona i napięta. Oprócz krostek na twarzy pojawiają się też często zaskórniki, a skóra staje się błyszcząca. Nieleczony trądzik może pozostawić po sobie nieestetyczne blizny czy przebarwienia. Kluczowa w walce z trądzikiem jest odpowiednia pielęgnacja cery na co dzień.

Co wywołuje trądzik pospolity?

Za powstanie trądziku młodzieżowego odpowiedzialne są często hormony androgeny, których poziom jest wyższy w okresie dojrzewania. Przyczyną trądziku młodzieńczego jest nadmierna praca gruczołów łojowych, rogowacenie naskórka i podrażnienie mieszków włosowych. Zazwyczaj pierwszym etapem powstania trądziku są zaskórniki, które stanowią dobre warunki do rozwoju bakterii i tym samym powstania stanu zapalnego. Warto pamiętać o tym, że występują różne rodzaje trądziku pospolitego i z każdym z nich należy sobie nieco inaczej radzić. Najłagodniejsza forma trądziku pospolitego to trądzik zaskórnikowy, któremu nie towarzyszą zmiany zapalne, a jedynie zaskórniki, których łatwo się pozbyć. Kolejny typ trądziku pospolitego to trądzik guzkowo-krostkowy, a także trudniejszy do wyleczenia trądzik guzkowo-cystowy, gdzie krostki są wypełnione ropą. Najcięższa postać trądziku to tzw. trądzik piorunujący.

Jak pozbyć się trądziku?

Aby walka z trądzikiem była skuteczna ważna będzie nie tylko odpowiednia pielęgnacja cery, ale też np. zmiana nawyków żywieniowych. Do oczyszczenia skóry trądzikowej nie powinno się stosować mydła ani żeli do mycia, które mają mydło w swoim składzie. Ważne jest też staranne usunięcie makijażu przy pomocy płynu micelarnego tak, aby na skórze nie zostały żadne zanieczyszczenia. Twarz należy myć zawsze ciepłą wodą. Po zastosowaniu żelu do mycia twarzy do cery trądzikowego, warto również przemyć twarz tonikiem, aby przywrócić fizjologiczne pH skóry i tym samym ograniczyć rozwój bakterii i stanów zapalnych. Dobrze oczyszczona skóra będzie też lepiej wchłaniać inne kosmetyki, które szybciej wyleczą trądzik. Oprócz regularnego oczyszczania, skóra musi też być nawilżana i odżywiana. Do skóry trądzikowej należy stosować tylko kosmetyki specjalnie przeznaczone do takiej cery, które mają za zadania zwężać pory, koić podrażnienia i redukować ilość wydzielanego sebum. Kosmetyki do cery trądzikowej zazwyczaj mają w swoim składzie kwas salicylowy, antybiotyki czy retinoidy. Dobre efekty da również stosowanie maści ichtiolowej, a także ziołowe napary czy maseczki. Pomocne w walce z trądzikiem będą też regularne peelingi. Na co dzień warto też zadbać o dietę bogatą w cynk, witaminę B2 i B6 czy witaminę D. Do jadłospisu warto więc włączyć nabiał, owoce morza, ryby oraz owoce i warzywa, a ograniczyć fast foody czy napoje gazowane. Ważna będzie też aktywność fizyczna oraz odpowiednie nawodnienie organizmu, zwłaszcza po treningu. Jeśli mimo odpowiedniej pielęgnacji czy właściwej diety trądziku nadal nie udaje się pokonać, to warto udać się do lekarza, który doradzi najlepszą metodę radzenia sobie z trądzikiem i pomoże usunąć przyczynę jego powstawania np. przepisując odpowiednią farmakoterapię.