Czym jest PEH w kontekście dbania o włosy? Jakie produkty warto stosować, by cieszyć się zdrową i pełną blasku fryzurą?

Nie jesteś zadowolona ze swoich włosów? Puszą się, są szorstkie, a może oklapnięte? Regularnie podcinasz zniszczone końcówki, brakuje Ci już pomysłów na ich skuteczną regenerację? Przy każdym czesaniu znajdujesz je w dużej ilości na szczotce i zastanawiasz się już co na wypadanie włosów stosować? Świadoma pielęgnacja jest w takim razie tematem, który powinnaś zgłębić.

Na czym polega równowaga PEH?

Zacznijmy od rozwinięcia tego skrótu. Poszczególne litery oznaczają:

  • proteiny,
  • emolienty,
  • humektanty.

To składniki, dzięki którym nasze włosy mogą wyglądać pięknie, pod warunkiem, że zastosujemy je w odpowiednich proporcjach. Są odżywki, w których znajdziemy dwa, albo nawet 3 z tych składników, lecz najlepiej rozpocząć przygodę ze świadomą pielęgnacją od pojedynczych produktów. Twoja łazienka musi być więc gotowa na kilka dodatkowych butelek. Może brzmi to zniechęcająco, ale jeśli chcesz trafić w potrzeby swoich włosów, będzie to wymagało odrobiny zaangażowania. Nawet na najlepszą odżywkę prędzej czy później przestają one reagować. To dlatego tak ważne jest stosowanie różnorodnych kosmetyków. Kolejną trudnością jest fakt, że nie ma określonej zalecanej ilości i schematu, w jakim należy stosować odżywkę proteinową, humektantową oraz emolientową. Wymagana jest tu obserwacja włosów oraz tego, jak reagują na każdą z nich. Szybko nauczysz się rozpoznawać sygnały i właściwie na nie odpowiadać.

Jak stosować kosmetyki PEH?

Zasadą, od której należy zacząć, bo niestety nie każda kobieta ma tego świadomość, jest mycie szamponem skóry głowy, nie włosów. Producenci szamponów zapewniają, że ich produkty są stworzone z myślą o włosach takiego czy innego rodzaju. Zapomnij o tym. Szampon ma myć skalp. To, co spłynie po pasmach podczas płukania, w zupełności im wystarczy. Na włosy nakładamy odżywki. One nie tylko dostarczą im cennych składników, ale również poradzą sobie z usunięciem zanieczyszczeń oraz resztek kosmetyków do stylizacji.

Najpopularniejszą techniką mycia głowy według włosomaniaczek jest technika OMO – odżywka, mycie, odżywka. Co to oznacza? W pierwszej kolejności nakłada się na włosy (od okolicy ucha w dół) odżywkę proteinową lub humektantową. Po odczekaniu kilku do kilkunastu minut przychodzi pora na mycie szamponem skalpu, płukanie, a na koniec nałożenie odżywki emolientowej, której również pozbywamy się po kilku minutach.

  • Proteiny – wykazują działanie odbudowujące, wzmacniają łuskę włosa, wygładzają go. Najbardziej odżywek tego typu potrzebują włosy mocno zniszczone, farbowane, ale również kręcone, wysokoporowate. Włosy, którym brakuje protein, mają tendencję do puszenia się, rozdwajania, są oklapnięte.
  • Emolienty – mocno odżywiają włosy i wygładzają je, tworząc na ich powierzchni warstwę ochronną, bez obciążania. Zaleca się stosowanie ich na koniec każdego mycia. Niedobory emolientów przejawiają się skłonnością do łamania, brak blasku, eletryzowanie.
  • Humektanty – odpowiadają za głębokie nawilżenie włosów. Przy ich braku pasma są oklapnięte, przesuszone, szorstkie.