Skóra to największy organ ludzkiego ciała i, niestety, jeden z bardziej problematycznych, jeśli chodzi o jej pielęgnację. Wiele osób nieustannie zmaga się z problemami natury dermatologicznej, które mogą przybrać najróżniejszą postać. W związku z tym tak ważne jest dobranie odpowiadających naszym potrzebom kosmetyków oraz rytuałów, dzięki którym pozbędziemy się niedoskonałości i będziemy mogli poszczycić się wspaniałą cerą. W tym celu należy przemyśleć, jak dbać o skórę twarzy, by przyniosło to oczekiwane rezultaty.

Czym jest pielęgnacja skóry twarzy?

Wielu zapewne zastanawia się, jak dbać o twarz w przypadku codziennej rutyny. Odpowiedź na to pytanie nie jest wcale taka oczywista, ponieważ, ile ludzi, tyle potrzeb i problemów. Niektóre osoby muszą na co dzień borykać się z poważnymi schorzeniami, takimi jak uporczywy trądzik czy atopowe zapalenie skóry, inni z kolei narzekają na liczne przebarwienia lub pryszcze. Zdarza się też, że skóra pod okiem wymaga zupełnie innych produktów niż policzki i broda, dlatego tak ważne jest przyjrzenie się swojemu własnemu obliczu w lustrze, by móc określić, co chcemy poprawić lub zmienić. Pielęgnacja twarzy opierać się będzie na kilku czynnikach, zależnych w dużym stopniu od naszych przyzwyczajeń. W grę wchodzi tu oczywiście dieta i codzienna aktywność, ale też częstotliwość wykonywania makijażu oraz ilość snu. Innymi słowy, mowa tu o kompleksowym, cyklicznym działaniu na rzecz poprawy kondycji skóry w jej najwrażliwszych miejscach.

O czym trzeba pamiętać podczas pielęgnacji skóry twarzy?

Prawidłowa pielęgnacja twarzy będzie obejmowała przede wszystkim regularne przemywanie jej powierzchni odpowiednimi środkami. Choć nie należy nadużywać w tym zakresie kosmetyków, nie powinno się poprzestać jedynie na wodzie i mydle. W zakresie oczyszczania zaleca się stosowanie pianek myjących, które dzięki delikatnej konsystencji nie podrażniają, a przy tym mogą dawać dodatkowe efekty, w zależności od marki i typu produktu. Istnieją między innymi pianki dodatkowo złuszczające martwy naskórek, usuwające make-up oraz nawilżające. Efekty po ich użyciu są widoczne praktycznie od razu, co można wyczuć, przejeżdżając po twarzy opuszkami palców.

Bardzo istotną kwestią jest testowanie nowo zakupionych kosmetyków, ponieważ mogą one uczulać lub wywoływać niepożądane efekty. Jeśli specyfik zostanie źle dobrany, istnieje duże ryzyko, że zamiast zwalczać niedoskonałości, spotęguje ich powstawanie i widoczność. Najlepszym wyjściem pozwalającym na zapobieganie takim sytuacjom jest naniesienie niewielkiej ilości produktu w mało widoczne miejsce na skórze i obserwowanie jego działania. Jeśli po dłuższym czasie nie wystąpią niespodziewane komplikacje, środek można śmiało stosować. Wciąż jednak warto się przyglądać, czy nie wywołuje on na naszej twarzy szkód po dłuższym aplikowaniu.

Jakich kosmetyków używać do skóry twarzy?

Poza wspomnianymi już piankami myjącymi należy zaopatrzyć się w szereg innych, przydatnych przyrządów. Wymienić tu trzeba krem nawilżający, który zwykle przydaje się u każdego typu skóry. Dodatkowo, wbrew pozorom, warto zapamiętać, że tłusta cera nie powinna być poddawana osuszaniu żadnym środkiem mechanicznym czy enzymatycznym. Takie działanie tylko zwielokrotni problem, ponieważ pozbawiony wilgoci organ zacznie produkować jeszcze więcej łoju, który przełoży się na złą kondycję twarzy. Rozwiązaniem na te problemy jest właśnie krem o właściwościach nawilżających. Pozwoli on odciążyć gruczoły, a przy tym będzie działał rozświetlająco. Produkt taki najlepiej stosować zarówno na dzień i na noc. Co więcej, sprawdzi się on świetnie jako naturalna baza pod makijaż i stworzy barierę między nim a powierzchnią skóry. Przy okazji opłaca się wybrać krem przeciwzmarszczkowy, który powstrzyma efekty starzenia i działania mimiki, zwłaszcza w kącikach oczu i ust. Sięgając po jeden z dostępnych na rynku kosmetyków, nie ma sensu przykładać wagi do oznaczeń wiekowych typu: 40+ czy 60+, bo tak naprawdę im wyższy wiek podany na opakowaniu, tym bardziej skoncentrowana dawka składników aktywnych, jednak nawet maksymalne ich stężenie nie będzie powodowało negatywnych następstw.

Których kosmetyków do pielęgnacji twarzy lepiej unikać?

Analizując, jak dbać o skórę, nie możemy zapominać o tym, że istnieją specyfiki, z którymi lepiej nie mieć do czynienia. Zdecydowanie należy unikać nadmiernego stosowania peelingów mechanicznych. Są one bardzo powszechne i pozwalają w szybkim czasie usunąć zbędny naskórek, a nawet wygładzić cerę, jednak szorstkie drobinki nie tylko podrażniają wrażliwsze sfery, ale i doprowadzają do rozprzestrzeniania się trądziku i temu podobnych wysypów. A zatem, jeśli mamy problemy z okolicznościowymi pryszczami lub krostkami, nie powinniśmy sięgać po drapiące środki. W tym zakresie lepiej zadziałają peelingi enzymatyczne lub glinki oczyszczające (zwłaszcza zielona i różowa). Warto unikać w miarę możliwości produktów na bazie alkoholu, gdyż mogą być one za mocne, przede wszystkim przy demakijażu oczu.

Pielęgnacja twarzy rano powinna być ponadto wolna od kwasów PHA, ponieważ reagują one na światło i mogą w szybkim tempie wytworzyć przebarwienia, które bardzo trudno jest później zaleczyć. Silne środki najlepiej pozostawić na porę nocną, kiedy kładziemy się spać i dajemy organizmowi odpocząć, podczas gdy wykorzystane kosmetyki mają czas się odpowiednio wchłonąć.

Jak poprawnie pielęgnować skórę twarzy?

Pora dowiedzieć się, jak pielęgnować twarz w trakcie typowego dnia, aby uzyskać jak najlepsze rezultaty. W tym celu trzeba prześledzić swój harmonogram zwyczajowych zajęć, by ustalić, kiedy znajdziemy chwilę na zadbanie o siebie i kondycję naszej skóry. Nie wolno zapominać, że pomiędzy pewnymi rytuałami najlepiej jest zachować odstęp czasowy, żeby nakładane produkty miały czas wtopić się i zacząć działać.

To, jak pielęgnować twarz krok po kroku, można przedstawić na następującym schemacie:

  • oczyszczanie skóry twarzy (woda, mydło i pianka)
  • tonizacja
  • nakładanie kremu nawilżającego
  • nakładanie kremu pod oczy
  • nakładanie ochrony przeciwsłonecznej (SPF)

Tak przygotowana skóra sprosta każdemu wymaganiu tego dnia, pozwalając zachować świeży wygląd do późnych godzin.

Skóra twarzy a makijaż

Znacznie częściej na temat tego, jak dbać o skórę twarzy, muszą martwić się osoby lubiące efektowny makijaż, który wymaga nakładania wielu warstw produktów. Oczywiście entuzjaści make-upu również mogą cieszyć się piękną cerą, o ile odpowiednio o nią zadbają. W tym celu muszą zaopatrzyć się w dobry płyn micelarny, najlepiej z naturalnych składników, który na koniec dnia pomoże im usunąć resztki podkładu i cieni. Niezwykle wydajne, choć często drażniące, są płyny dwufazowe, które warto samemu przetestować. Po wszystkim należy wykonać drugi etap oczyszczania z użyciem pianki lub specjalnych olejków.

Zmywając makijaż, pamiętajmy, by nie popełnić następujących błędów:

  • zbyt gwałtowne ścieranie make-upu
  • zmywanie fluidu samą wodą z mydłem
  • jednorazowe przeciągnięcie wacikiem z płynem micelarnym po twarzy
  • zasypianie w pełnym makijażu.

Podsumowując, pamiętając o kilku regułach pielęgnacji twarzy, mamy szansę cieszyć się nieskazitelną cerą wolną od jakichkolwiek niedoskonałości. Kluczem do sukcesu jest w tym wypadku regularność, obserwowanie zmian na ciele oraz dobór wartościowych produktów.