Dzieciństwo to okres życia, który najczęściej kojarzony jest z beztroską i brakiem problemów. Niestety, współcześnie coraz częściej mamy do czynienia z koniecznością psychologicznego wsparcia dzieci i młodzieży. Wiąże się to z dużo większym narażeniem na trudności, z którymi nieukształtowana jeszcze psychika nie jest w stanie sobie poradzić. Na co zwrócić uwagę, by jak najszybciej wdrożyć pomoc psychologiczną u dziecka?

Rozpoznanie problemów psychologicznych u dziecka – jak je rozpoznać?

Nasze dzieci zmieniają się z dnia na dzień. Obserwując ich zachowania dostrzec można szereg zmian w nich zachodzących – również zmian emocjonalnych i psychologicznych. Kwestie rozwoju dziecka i poszczególnych etapów kształtowania się jego psychiki, znajdziesz na https://strefamysli.pl. Jeśli dziecko prawidłowo, zgodnie z wiekiem reaguje na zmiany zachodzące w jego otoczeniu – nie ma powodów do niepokoju. Doszukiwanie się na siłę problemów psychicznych u dziecka może narazić go na niepotrzebny stres. Jeśli jednak zauważysz u dziecka niepokojące sygnały – niezwłocznie należy skonsultować się ze specjalistą – psychologiem lub psychoterapeutą dziecięcym.

Problemy psychiczne u dzieci – co powinno nas zaniepokoić?

Jakie zachowania dziecka powinny być dla nas niepokojące? Do symptomów problemów psychicznych u dziecka zaliczyć należy:

  • nagłe i niczym nie powodowane zmiany zachowania,
  • nagłe zmiany codziennych nawyków,
  • zmiany emocjonalne – nadmierna agresja lub wręcz przeciwnie – obojętność i emocjonalny chłód,
  • huśtawki emocjonalne,
  • stany obniżonego nastroju lub stany depresyjne, stanowiące przyczyny depresji,
  • pojawienie się problemów z koncentracją, w nauce, kontaktach z rówieśnikami.

Warto zwrócić uwagę na problemy w prawidłowym rozwoju dziecka czy objawy psychosomatyczne, jak bóle głowy, migreny, mdłości, problemy gastryczne.

Rodzaje problemów psychicznych – na co zwrócić uwagę?

U dzieci, podobnie jak u młodzieży i osób dorosłych, rozpoznawanych jest szereg różnorodnych problemów psychicznych. Wśród najczęstszych zaburzeń wyróżnić należy zaburzenia związane z nastrojami dziecka (depresja, choroba afektywna dwubiegunowa), zaburzenia lękowe, najczęściej wiązane z przeżytą traumą (fobie społeczne, fobie specyficzne, zaburzenia lękowe uogólnione), schizofrenię i zaburzenia odżywiania (anoreksja, bulimia).

Depresja u dziecka – czy i jak ją rozpoznać?

Jednym najczęściej współcześnie rozpoznawanych problemów psychicznych u dzieci są stany depresyjne i depresja. Wrażliwa, dziecięca psychika, która dopiero się rozwija, narażona jest w dzisiejszych czasach na szereg czynników, które powodować mogą wzmożony lęk przed przyszłością, obniżony nastrój, poczucie bezsensu, brak chęci do podejmowania wysiłku, entuzjazmu. Depresja to stan, który może prowadzić do poważnych problemów – w prawidłowym rozwoju dziecka, jego zdrowiu i późniejszym jego funkcjonowaniu.

Problemy psychiczne u dzieci – pomoc specjalisty

Zauważenie u dziecka pierwszych symptomów problemów psychicznych i szybka na nie reakcja to pierwszy krok  do powrotu do jego równowagi rozwojowej lub wdrożenia odpowiedniej terapii lub leczenia. Dlatego też niezwłocznie należy skonsultować stan dziecka ze specjalistą – umówienie spotkania z psychologiem dziecięcym pozwoli na uzyskanie odpowiedniej diagnozy i opracowanie dopasowanych do wieku i charakteru dziecka strategii działania i  pomocy. Szybkie przeciwdziałanie pogłębianiu się problemów psychicznych zapobiegnie większym nieprawidłowościom i da dziecku szansę na długie, szczęśliwe dzieciństwo.

Problemy dziecka z emocjami mogą wydawać się dla dorosłych błahe i często są bagatelizowane. Nie należy jednak ich lekceważyć – zaniedbanie prawidłowego rozwoju psychicznego może bowiem przyczynić się do poważnych problemów nawet w niedalekiej przyszłości.