Wielu rodziców z chwilą przyjścia na świat dziecka staje przed wyzwaniem zapewnienia prawidłowej higieny noworodka. Kluczową sprawą okazuje się sama kąpiel. Nie można tylko ograniczyć się do mycia wybiórczych części ciała. Noworodek po wieczornej kąpieli zdecydowanie ma lepszy apetyt i wyśmienicie się czuje. Pamiętajmy, że woda odpręża zarówno dorosłych, jak i malutkie dzieci. Zatem, przestrzegając kilka prostych zasad, nowo upieczeni rodzice bez problemu wywiążą się z powierzonego im zadania.

Kąpiel noworodka – podstawowe zasady

Kluczową sprawą jest właściwe przygotowanie się rodziców do kąpieli malutkiego dziecka. Wpływa to na skrócenie czasu mycia swojej pociechy. Wielu rodziców zadaje pytanie i pragnie usłyszeć konkretnej odpowiedzi. Zatem podpowiadamy, nowo narodzonego dziecka nie powinno przetrzymywać się w wanience zbyt długo. Kąpiel noworodka nie może trwać dłużej niż 5 minut. Długie przebywanie w wodzie może spowodować wysuszenie delikatnej skóry maluszka. Woda nie może być zbyt gorąco. Może spowodować poparzenia delikatnego naskórka. Nie należy kąpać dzieci z podwyższoną temperaturą ciała. Proces przygotowania wszelkich akcesoriów związanych z myciem powinien być przemyślany oraz dokładnie zaplanowany. Wówczas rodzice bez stresu, a z przyjemnością wykonają tę czynność.

Kąpiel noworodka – niezbędne akcesoria

Nie ma nic bardziej mylnego, że niemowlęta nie wymagają codziennych kąpieli. Malutkie dziecko bez względu na porę roku poci się i nie można dopuścić do rozwoju patologicznych mikroorganizmów na jego ciele. W konsekwencji może być to przyczyną chorób skóry. Przed przygotowaniem wody, na dno wanienki warto włożyć pieluszkę tetrową lub specjalny podkład z gąbki. Samą wanienkę z niewielką ilością wody należy ustawić blisko przewijaka. Zaś niezbędne akcesoria oraz kosmetyki powinny zawsze znajdować się w zasięgu ręki rodzica. Dzięki temu mycie maluszka będzie bardziej bezpieczne i skróci się do minimum.

Przydatne wskazówki w trakcie kąpieli noworodka

Krótka kąpiel noworodka obejmuje mycie główki, pośladków oraz fałdek szyi i pod paszkami. Skórę dziecka należy myć delikatnie za pomocą specjalnej myjki bądź malutkiej gąbeczki oraz preparatów przeznaczonych dla tej grupy dzieci. Po wyjęciu z wody i osuszeniu dziecka należy dokonać dalszego umycia wacikami nawilżonymi przegotowaną wodą lub sola fizjologiczną. W taki sposób można umyć twarz, oczka oraz uszy. W trakcie mycia należy unikać bezwzględnie moczenia pępowiny. Przygotowanie kąpieli wiąże się również z zadbaniem o prawidłową temperaturę wody oraz powietrza w pomieszczeniu. Temperatura wody powinna wynosić 36–37°C. Zaś temperatura w pomieszczeniu nie może być mniejsza niż 25°C. Wszystkie te czynniki wpływają pozytywnie na zapewnienie komfortu mycia noworodka oraz nie spowodują wychłodzenia delikatnego ciała.