Zatkane zatoki to problem, który dotyka obecnie zarówno dzieci, jak i dorosłych. Walka z zatkanymi zatokami bywa trudna, długa i często bezowocna. Niestety skutecznie utrudnia to codzienne funkcjonowanie, nie mówiąc już o trudnym zasypianiu i częstym budzeniu się w nocy przez uczucie zatkanego nosa. Choć jest to poważny problem, istnieje wiele sposobów walki z nim. Niektórzy leczą się za pomocą leków i przez częste konsultacje lekarskie. Inni wybierają domowe sposoby.

Przyczyny zatkanych zatok

Zawalone zatoki to nic przyjemnego. Wiążą się nie tylko z zatkanym nosem, trudnościami w oddychaniu, ale też innymi dolegliwościami. Objawy zapchanych zatok to, między innymi:

– mówienie przez nos,

– trudności w śpiewaniu i mówieniu,

– gorsze samopoczucie,

– ból głowy,

– ból w uszach, zatkane uszy,

– ból gardła,

– kaszel,

– żółta lub zielona wydzielina z nosa,

– wydzielina ściekająca po ścianie gardła;

Czasami jest to tylko kwestia przeziębienia i po odpoczynku oraz profilaktyce, wszelkie objawy znikają. Jednak potrafią one trwać miesiącami i nie mijać. W takim przypadku należy jak najszybciej podjąć się leczenia. Niezbędna będzie wizyta u lekarza rodzinnego i laryngologa. Zatkany nos może być również kwestią alergii, dlatego warto udać się do alergologa i zrobić testy alergiczne, żeby potwierdzić lub wykluczyć uczulenie.

Po co nam w ogóle zatoki?

Zadaniem zatok w naszym organizmie jest ogrzanie, nawilżanie i oczyszczanie wdychanego przez nas powietrza. Stanowią bardzo ważną część układu oddechowego i nazywane są również zatokami przynosowymi. Dzięki nim powietrze nie drażni błony śluzowej dróg oddechowych. To także bariera powstrzymująca liczne wirusy i bakterie przed dostaniem się do naszego organizmu. Pełnią one również funkcję pudła rezonansowego, wzmacniają nasz głos podczas mówienia czy śpiewania.

Problem chorych zatok dotyka nas najczęściej jesienią i zimą, kiedy jesteśmy nieustannie narażeni na zmiany temperatur, zimne, ostre powietrze, jak również suche i gorące. Ograniczona wentylacja powietrza w naszych zatokach sprawia, że gromadzą się w nich liczne wirusy i bakterie, co prowadzi do rozwijania się chorób. Dlatego tak ważne jest prawidłowe dbanie o zatoki. Łatwiej jest zapobiegać ich zatkaniu, niż później je leczyć.

Leczenie zatkanych zatok

Leczenie zatkanych zatok potrafi być długie i nieprzyjemne. Często wiąże się z braniem różnego rodzaju leków, osłabieniem i dłuższym odpoczynkiem. Czasem wystarczy znaleźć odpowiedni sposób, który pomaga nam pokonać zapalenie zatok i po kilku dniach nasz stan się poprawia. Jednak w przypadku przewlekłych problemów z zatokami, konieczne może być wprowadzenie stałego leczenia. Nie można również zapomnieć o profilaktyce. Domowe sposoby to najlepsza metoda na dbanie o zatoki na co dzień.

Medyczne sposoby

Dobrym sposobem, jak udrożnić zatoki, są różnego rodzaju spreje do nosa. Obecnie na rynku ich nie brakuje. Część można również dostać w aptece. Te mocniejsze musi przepisać lekarz. Zaletą sprejów jest ich natychmiastowe działanie i szybka ulga, którą przynoszą. Niestety ich regularne używanie wiąże się z podrażnieniem nosa, co może wywoływać krwawienie i ból. Korzystając ze sprejów, nie można więc zapomnieć o dbaniu o wnętrze nosa i regularnym natłuszczaniu i nawilżaniu go.

W przypadku ostrego zapalenia zatok dobrym rozwiązaniem może być antybiotyk. Czasem jest to jedyne rozwiązanie, aby w pełni wyzdrowieć i pozbyć się spływającej flegmy i innych dolegliwości. W tym przypadku niezbędna jest jednak konsultacja z lekarzem i poświęcenie kilku dni na dojście do siebie i wyzdrowienie. Użycie antybiotyku może być niezbędne, jeśli objawy zapalenia zatok nie miną w ciągu pięciu, siedmiu dni.

Zapaleniu zatok bardzo często towarzyszy również ból zatok. Pierwszą rzeczą, dzięki której można go zmniejszyć, jest wzięcie leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych jak Apap, Nurofen Forte czy choćby Ibuprom Zatoki. Jest to pierwsze rozwiązanie, które pozwala zapobiec bólowi i zmniejszyć ryzyko szybkiego rozwijania się objawów zapalenia zatok.

Domowe sposoby

Istnieje wiele domowych sposobów na leczenie zatkanych zatok. Należy jednak pamiętać, że większość z nich jedynie zmniejsza objawy przy trwałej niedrożności zatok lub pozwala zapobiec infekcji i ostremu zapaleniu zatok. W przypadku pogarszania się stanu zdrowia, należy zwrócić się do lekarza i skorzystać z medycznej pomocy.

Najlepsze domowe sposoby na zatkane zatoki to:

1. Regularne uzupełnianie płynów, w szczególności picie wody.

Woda pozwala rozrzedzić wydzielinę zalegającą w zatokach, poza tym nawilża śluzówkę, więc pozwala zapobiec bólowi gardła czy kaszlowi. Oprócz wody warto pić herbaty ziołowe, na przykład z lipy czy rumianku. Warto dodać do nich choćby miód, cynamon czy sok malinowy.

2. Kompresy

Najczęściej na zatkane zatoki stosuje się kompres z soli. Najlepsza jest sól jodowo-bromowa, którą można kupić w aptece. Kompres powinien być ciepły, ale nie gorący. Trzyma się go na czole przez około 45 minut.

3. Inhalacje

Więcej o nich w późniejszej części artykułu.

Ból zatok i jak sobie z nim radzić

Bolące zatoki nie tylko świadczą o stanie zapalnym, ale są też bardzo uciążliwe i utrudniają normalne funkcjonowanie. Pierwszą rzeczą, którą możemy zrobić, jest wzięcie leków przeciwbólowych. W przypadku ciągłego bólu, konieczna jest konsultacja z lekarzem. Jeśli jednak nie chcemy od razu decydować się na antybiotyk, istnieją domowe sposoby leczenia zatok przynosowych. Mogą one polepszyć nasze samopoczucie i złagodzić przechodzone zapalenie zatok.

Najlepsze sposoby, które pomagają wyleczyć ból zatok:

– płukanie nosa,

– inhalacje,

– ciepłe okłady,

– aromatyczne herbaty,

– maści rozgrzewające,

– nawilżenie powietrza w pomieszczeniu, w którym przebywamy,

– picie dużej ilości płynów,

– spanie z uniesioną głową;

Sposoby na udrożnienie zatkanych zatok

Wdrażając stałe leczenie, nie zawsze jesteśmy w stanie wyeliminować najbardziej dokuczającą dolegliwość, czyli uczucie zapchanych, zawalonych zatok. Nie wszystkie leki działają od razu, a udrożnienie zatok jest niezwykle ważne w normalnym funkcjonowaniu i oddychaniu. Najlepsze domowe sposoby na zatoki, które pozwalają je w szybki i skuteczny sposób udrożnić to płukanie i inhalacja.

Płukanie zatok

Płukanie, inaczej irygacja zatok to skuteczna, niefarmakologiczna metoda walki z zapchanymi zatokami. Jest to bezpieczna metoda. Może być stosowana przez dzieci i pozwala skutecznie oczyścić zatoki z gęstej wydzieliny i zanieczyszczeń. Przy łagodniejszych objawach można płukać nos wodą utlenioną. Można skorzystać również z morskiej wody lub płukanki z solą kuchenną.

Obecnie w aptekach nie brakuje licznych zestawów do irygacji zatok, które składają się ze specjalnych saszetek do rozpuszczania w wodzie i butelki irygatora, która pozwala skutecznie wypłukać obie dziurki. Każde opakowanie zawiera też dokładny opis, jak i w jakich okolicznościach należy korzystać z zestawu. Można kupić go bez recepty. Kupując zestaw raz, mamy już buteleczkę, a potem wystarczy dokupywać saszetki, które nie są drogie. Jest więc to świetny sposób oczyszczania zatok.

Inhalacje

Innym świetnym sposobem są domowe inhalacje na zatoki. Pomagają one zarówno odetkać nos, jak i zmniejszają ból. Inhalacja polega na wdychaniu pary wodnej z przygotowanego wcześniej roztworu z wody i olejków eterycznych lub ziół. Nie mając ich w domu, wystarczy zrobić inhalację z wody z solą kuchenną. Będzie ona miała równie pozytywny skutek.

Lecząc zatkane zatoki, należy pamiętać o tym, że nie zawsze mamy do czynienia z ostrym zapaleniem zatok i czasem domowymi sposobami jesteśmy w stanie zwalczyć ból i inne dolegliwości. W przypadku długotrwałego zawalenia zatok, należy udać się do lekarza. Przyczyn takiego stanu może być wiele. Należą do nich nie tylko stany chorobowe, ale też alergie, krzywa przegroda nosowa, obrzęki w jamie nosowej, polipy, przerost nosa i wiele innych. Jeśli długotrwałe leczenie nie przynosi skutków, prawdopodobnie przyczyna zapchanych zatok jest inna i należy zmienić metodę leczenia.