Prowadzenie dokumentacji medycznej w pracy opiekunki seniorów w Niemczech jest kluczowym aspektem zapewniającym efektywną i bezpieczną opiekę. Dbałość o dokładne rejestrowanie stanu zdrowia podopiecznego oraz prawidłowe przekazywanie informacji medycznych są nie tylko wymagane przez prawo, ale także istotne dla jakości opieki. Jakie obowiązki w zakresie zarządzania dokumentacją medyczną ma opiekunka seniora?
Jaką dokumentację medyczną powinna sporządzać opiekunka seniora?
Opiekunka, nawet jeśli nie jest zobligowana do tego w umowie, powinna prowadzić dokumentację medyczną swojego podopiecznego. Dzięki niej łatwiej będzie też przekazywać informacje na temat stanu zdrowia seniora zarówno rodzinie, jak i lekarzom. W Niemczech dokumentacja medyczna może być wymagana w celach administracyjnych i ubezpieczeniowych.
W dokumentacji odnotowana powinna być każda zmiana w stanie zdrowia osoby starszej, np. zmniejszenie lub pogorszenie apetytu, zmiany w poziomie aktywności, bóle, zmiany skórne, problemy z zasypianiem. Ważne jest, aby rejestrować takie zmiany natychmiast, aby zapewnić aktualność danych.
Oprócz tego opiekunka powinna regularnie mierzyć i dokumentować podstawowe parametry życiowe, takie jak ciśnienie krwi, puls, temperatura ciała, poziom glukozy czy waga. Jest to szczególnie ważne, jeśli senior zmaga się z chorobami takimi jak miażdżyca, cukrzyca, choroby niedokrwienne itp. O tym, jakie parametry warto monitorować przy takich schorzeniach, opiekunki dowiedzieć mogą się z serii poradników dostępnych na blogu https://opieka.felizajob.pl/jak-dbac-o-cholesterol-seniora/.
Oprócz pomiarów ciśnienia czy temperatury ciała, w dokumentacji prowadzonej przez opiekunkę powinny znajdować się informacje o podawaniu leków. Ważne jest zapisywanie dawkowania i czasu ich przyjmowania. Dzięki temu łatwiej jest uniknąć pomyłek, a także monitorować skutki uboczne oraz skuteczność leczenia.
W przypadku zmiany opiekunki lub zakończenia okresu opieki dokumentacja medyczna powinna zostać przekazana następcy w sposób uporządkowany.
Opiekunka seniora a lekarz – jak współpracować?
Rola opiekunki seniora w Niemczech jest ściśle związana ze współpracą z lekarzem prowadzącym i innymi specjalistami. Opiekunka jest zobowiązana do przekazywania informacji medycznych, które pozwolą zapewnić ciągłość opieki nad seniorem. Lekarz prowadzący opiekunkę powinien przekazywać wszelkie istotne zmiany w stanie zdrowia – nie tylko te poważne. W przypadku wystąpienia dużych anomalii lub sytuacji kryzysowych musi ona natomiast wezwać odpowiednie służby medyczne, a także powiadomić rodzinę podopiecznego.