Jabłka są owocami, które cieszą się ogromną popularnością wśród wielu ludzi. Nic w tym dziwnego, ponieważ stanowią one źródło cennych witamin i składników odżywczych, takich jak między innymi witamina C oraz witaminy zaliczane do grupy B. W jabłkach znajduje się też pewna ilość beta karotenu, witaminy E, wapnia, fosforu, magnezu, żelaza i siarki. Owoce te stanowią dodatkowo istotne źródło błonnika. To dlatego kojarzą się one ze zdrową żywnością, jednak ich jedzenie nie zawsze jest zalecane. Dotyczy to szczególnie spożywania jabłek w okresie wieczornym, przed snem.

Dlaczego jedzenie jabłek przed snem nie jest dobrym pomysłem?

Pomimo swoich licznych korzyści, należy podchodzić do tematu jedzenia jabłek z odpowiednim rozsądkiem. Szczególnie ich spożywanie w porze wieczornej może być niekorzystne z kilku głównych powodów, takich jak:

  • Fruktoza i inne cukry proste zawarte w jabłkach (oraz innych owocach) mogą nie zostać całkowicie spalone, ponieważ organizm podczas snu posiada znacznie spowolniony metabolizm. Takie niewykorzystane cukry zostaną następnie przetworzone na tkankę tłuszczową.
  • Dodatkowo cukier zawarty w tych owocach działa pobudzająco i może prowadzić do wybudzania się w nocy albo do problemów z zaśnięciem.
  • Czasami spożycie nadmiernej ilości owoców prowadzi do zgagi i innych problemów utrudniających zdrowy sen.

O czym jeszcze warto wiedzieć?

Wiele osób zastanawiających się dlaczego nie powinno się jeść jabłek na noc, powinno pamiętać o wspomnianych wyżej powodach. Oczywiście jabłka są i tak znacznie lepszym wyborem niż chipsy, słodycze albo potrawy typu fast-food. Warto jednak unikać ich jedzenia bezpośrednio przed snem. Optymalne jest spożycie ostatniego posiłku czy też przekąski na przynajmniej 2 godziny przed snem. W ten sposób organizm będzie miał czas na trawienie.

Profesjonalne porady fachowców

Obecnie w Polsce działalność prowadzi wielu specjalistów z dziedziny żywienia, którzy wytłumaczą dlaczego nie powinno się jeść jabłek na noc w większych ilościach i na krótko przed zaśnięciem. Przestrzeganie porad dietetyków oraz korzystanie z diet pudełkowych to obecnie dobry pomysł, aby unikać problemów zdrowotnych czy też powiązanych z sylwetką, wywołanych przez nieprawidłowe żywienie.