Wielu z nas pije zbyt mało wody, nie mając o tym pojęcia. Skutki picia zbyt małej ilości wody są nie tylko dokuczliwe i nieprzyjemne, ale również niebezpieczne, a organizm odczuwa je bardzo szybko. Ze względu na to, że są one mało charakterystyczne, trudno skojarzyć je z niedostateczną ilością płynów. Właśnie dlatego ważne jest, aby dbać o odpowiednie napojenie każdego dnia. Co dzieje się, kiedy pijemy za mało wody?
Odpowiednia ilość wody w organizmie
Ile powinno się pić wody? Odpowiednie nawodnienie organizmu pozwala cieszyć się energią, zdrowie oraz dobrym samopoczuciem. Dobowe zapotrzebowanie wody wynosi 25-35 ml na każdy kilogram masy ciała. Uśredniona wartość to więc około 2 litrów na dobę w przypadku kobiet i 2,5 litra na dobę dla mężczyzn.
Aby dokładnie wyliczyć dzienne zapotrzebowanie na wodę można wykorzystać wzór: 10 x 0,3 x masa ciała.
Należy wziąć jednak pod uwagę, że bilans wodny nie zależy jedynie od spożywania wody. Znaczenie mają tu także spożywane owoce i warzywa bogate w wodę oraz inne napoje takie jak kawa czy herbata. Odpowiednie nawodnienie zależne jest też od otoczenia, w którym przebywamy – temperatury oraz wilgotności. Nie bez znaczenia pozostaje tu też wiek, stan zdrowia oraz aktywność fizyczna. Najbardziej skuteczną metodą na utrzymanie odpowiedniego nawodnienia jest wypijanie kilku łyków wody w ciągu każdej godziny.
Jakie są objawy przyswajania zbyt małej ilości wody?
Podczas niedoboru wody w organizmie, można zauważyć bardzo niepożądane i niebezpieczne dla zdrowia i życia skutki. Objawy te widoczne są już po kilkunastu godzinach. Mówimy tu przede wszystkim o:
- spadku zdolności koncentracji,
- zaburzeniach pamięci,
- zaburzeniach koordynacji ruchowej,
- uporczywym bólu głowy,
- problemach z trawieniem i niekiedy z sercem.
To jednak nie wszystko. W całym organizmie następuje wówczas wysychanie błon śluzowych, które przestają pełnić swoją rolę. Nie są już więc naturalną barierą ochronną przeciw wirusom i bakteriom, co przekłada się na większą podatność organizmu na choroby. Można wówczas zauważyć spadek wydalanego moczu.
Co dzieje się z organizmem?
- odczuwanie pragnienia,
- wysychanie jamy ustnej,
- bezsenność,
- rozdrażnienie,
- zaczerwienienia na skórze,
- słaby apetyt,
- osłabienie siły,
- omdlenia i osłabienie.