Długi i zdrowy sen to recepta na to, aby o poranku wstać naładowanym energią do działania. Tylko, że w wielu przypadkach nawet długa ilość snu muzę okazać się wystarczająca. Wystarczy wstać z łóżka, aby na nowo poczuć chroniczne zmęczenie i chęć dalszego położenia się do łóżka. Jeżeli ktoś zauważa u siebie takie zjawisko, całkiem możliwe, że może cierpieć na niedobór różnych ważnych minerałów i witamin.

Dlaczego wciąż cały czas chce mi się spać?

Za ciągłe uczucie senności odpowiadać może wiele czynników. Zaliczyć można do nich:

  • niedotlenienie organizmu,
  • zażywanie niektórych leków, jakie mogą powodować skutki uboczne,
  • nieodpowiednia dieta uboga w składniki mineralne i witaminy,
  • wzmożona aktywność fizyczna,
  • nadwrażliwość na zmienne warunki atmosferyczne,
  • duża ilość stresu,
  • problemy zdrowotne,
  • zaburzenia hormonalne.

Niedobór witamin w organizmie

Warto również pomyśleć o tym, czy każdego dnia dostarcza się organizmowi odpowiednie pierwiastki, jak np. potas. Jego deficyt oraz innych elementów, może sprawić, że uczucie senności będzie pojawiać się nadmiernie często.

Przykładem może być m.in. witamina C. Wszyscy doskonale zdają sobie sprawę z tego, że to ona jest w stanie zwiększyć odporność. Nikt jednak nie kojarzy jej z sennością. Jej deficyt w organizmie może doprowadzić do takich właśnie rzeczy. Warto zaoferować sobie samodzielnie naturalną suplementację, spożywając m.in. owoce cytrusowe. Podobnie jest, jeżeli chodzi o żelazo. Co prawda, nie znajdzie się go w owocach cytrusowych, ale nie brakuje go w burakach, jabłkach. Również wątróbka jest dobrym źródłem tego cennego pierwiastka. Żelazo (jego deficyt) może doprowadzić do wielu skutków ubocznych. Nie tylko, jeżeli mowa jest o chronicznym zmęczeniu, ale także anemii, wypadaniu włosów, łamliwości paznokci.

Warto zastanowić się również nad witaminami z grupy B, jakie można znaleźć m.in. w nabiale, pieczywie, płatkach owsianych, pieczywie i owocach morza. Nawet, jeżeli ktoś śpi odpowiednio długo, to i tak może wciąż czuć się ospały. Powodem może być niedobór tych witamin. Warto więc pomyśleć o dodatkowej, naturalnej suplementacji.