Wielu uważa, że powinniśmy spać co najmniej osiem godzin. Jednak wiele osób najczęściej śpi znacznie krócej, a niektórzy uważają, że 12 godzin snu jest najlepsze dla organizmu. Jaka jest prawda?

Czy 12-godzinny sen jest zdrowy?

Dużo snu jest zdrowe, a brak snu szkodzi naszemu zdrowiu – to przesłanie wydaje się logiczne. Co naukowcy wiedzą o optymalnej długości snu? Kto nie śpi, umiera. Dlaczego nie możemy żyć bez snu, przez długi czas było zagadką medycyny. Naukowcy niedawno zbliżyli się do rozwiązania. Przede wszystkim nasz mózg potrzebuje odpoczynku, aby pozbyć się toksycznych substancji. Podczas gdy nasze ciało oczyszcza się poprzez układ limfatyczny, nasz mózg ma całkowicie własny system oczyszczania, który aktywuje się dopiero podczas snu. Również inne funkcje organizmu są w nocy aktywne. Czy zatem dłuższy sen jest zdrowszy?

Ile godzin snu jest optymalnych dla naszego zdrowia?

Naukowcy zbadali zachowanie 10 000 osób podczas snu. Rezultat: optymalny czas snu wynosi od siedmiu do ośmiu godzin. Ci, którzy spali krócej lub dłużej, byli mniej wypoczęci i mieli gorszą wydajność myślenia. Nic dziwnego, że ci, którzy spali mniej niż cztery godziny, byli szczególnie słabo skoncentrowani. Rekomendacja Amerykańskiej Akademii Snu w dużej mierze pokrywa się z tymi wynikami, ale jest nieco wyższa. Według nich idealny czas snu wynosi od siedmiu do dziewięciu godzin, aby rano wstać z łóżka wypoczętemu i sprawnemu. Czy spanie 12 godzin jest zdrowe? Według powyższych badań niekoniecznie.

Co się stanie, jeśli za mało śpimy?

Ci, którzy regularnie śpią mniej niż siedem godzin, zdecydowanie żyją niezdrowo. Jeśli tak będzie przez miesiące lub lata, osłabisz układ odpornościowy i staniesz się bardziej podatny na choroby zakaźne. Brak snu zaburza:

– gospodarkę hormonalną, przyczyniając się do nadwagi i cukrzycy,

– zdolność do koncentracji.

Czy można za dużo spać?

Jeśli ktoś jest chory lub przemęczony, to więcej snu pomaga odzyskać siły. Jednak wiele badań przemawia za tym, że ludzie, którzy śpią 10 godzin lub więcej, częściej cierpią na choroby sercowo-naczyniowe. Prawdopodobieństwo zawału serca jest o 61% większe u osób śpiących 12 godzin na dobę. U osób, które śpią dłużej niż 9 godzin, ryzyko wzrasta o 27%.