Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, po jakim czasie rozpadają się związki, wiele czynników ma wpływ na długość trwania związku. Po jakim czasie najczęściej rozpadają się związki? Według statystyk najwięcej małżeństw lub związków rozpada się między piątym a siódmym rokiem trwania relacji. Zakochanie jest krótkotrwałą emocją, jeśli para nie wypracuje po tym czasie prawdziwej bliskiej relacji, związek może się rozpaść.

Trzy komponenty miłości

Miłość w odróżnieniu od zakochania nie jest emocją, tylko stanem, składają się na nią trzy elementy:

– intymność, którą można określić również przyjaźnią,

– atrakcyjność seksualna,

– chęć do dalszego kontynuowania związku.

Wiele osób wierzy w romantyczną definicję miłości, która z rzeczywistością nie ma wiele wspólnego. Od zakochania trzeba przejść w następny rodzaj bliskości, dopiero wówczas takie uczucie może być trwałe.

Czynniki wpływające na długość trwania związku

Na trwałość związku mają wpływ takie czynniki jak:

– kompatybilność, wspólne wartości, cele i zainteresowania,

– właściwa komunikacja, nieporozumienia i błędne interpretacje często prowadzą do konfliktów w związku,

– zaufanie, brak zaufania prowadzi do zazdrości, podejrzeń i innych problemów,

– taki sam poziom zaangażowania,

– wspólne cele, brak wspólnych celów prowadzi do niezadowolenia jednego albo obydwu partnerów.

Momenty kryzysowe w związkach

Po jakim czasie najczęściej rozpadają się związki? Wiele osób nawet w długoletnich związkach wskazuje na kryzys po pierwszym roku trwania związku. Kiedy mija okres fascynacji, widoczne są wszystkie wady i nawyki bliskiej osoby, wiele osób ma duży problem z ich zaakceptowaniem, dlatego jest to moment, kiedy wiele par się rozstaje. Po trzech latach para zazwyczaj akceptuje już swoje wszystkie niedociągnięcia, ale do codziennego życia wkrada się rutyna, dlatego jest to okres, kiedy wzajemne towarzystwo nie jest już tak ekscytujące, dlatego wiele osób zaspokojenia swoich emocji szuka poza związkiem. Zdrady są częstą przyczyną rozpadu związku.

Po siedmiu latach para zazwyczaj buduje już trwałą rodzinę, opiekuje się dziećmi. Natłok obowiązków sprawia, że para może czuć się wypalona, może także nastąpić zmiana priorytetów życiowych, wówczas każdy z partnerów może mieć inne cele, jest to okres, kiedy wiele związków się rozpada. Następnym etapem, w którym często dochodzi do rozpadu relacji, jest okres kiedy mija dwadzieścia lat trwania związku. W tym wieku dzieci są już odchowane, a sytuacja zawodowa partnerów jest ustabilizowana, dlatego partnerzy często weryfikują od nowa swoje życiowe przekonania, zastanawiają się, czy są jeszcze „dobrą partią” i szukają potwierdzenia poza związkiem. Jest to tzw. faza pustego gniazda, nie ma już w domu dzieci, które zajmowały całą uwagę partnerów i często były argumentem dla pary, że są razem ze względu na dzieci. Jest to etap, kiedy wiele osób zastanawia się, czy chce spędzić resztę życia razem, czy osobno.