W obecnych czasach coraz częściej mierzymy się z uczuciem zmęczenia oraz wyczerpania. Zdarza się, że stan ten nie ustępuje nawet po odpoczynku. W takim przypadku mówimy o chronicznym zmęczeniu. Szybkie tempo życia, stres oraz natłok codziennych obowiązków sprawiają, że coraz więcej ludzi zmaga się z tą przypadłością. Pomocne może okazać się zastosowanie suplementów diety. Co warto suplementować w przypadku uczucia ciągłego zmęczenia?

Chroniczne zmęczenie, a niedobory witamin

Uczucie zmęczenia oraz osłabienie sił witalnych może wystąpić na skutek niedoborów witamin w organizmie. Zdrowa i zbilansowana dieta jest podstawą dostarczania witamin, jednak w niektórych przypadkach może okazać się niewystarczająca. Warto wtedy rozpocząć dodatkową suplementację. Jakie witaminy mają największy wpływ na dostarczenie nam energii i poprawę samopoczucia?

Witamina D

Witamina D to związek, którego nie jesteśmy w stanie dostarczyć naszemu organizmowi wraz ze spożywanymi posiłkami. Jest to witamina, którą nasz organizm produkuje pod wpływem promieni słonecznych. W Polsce mamy dosyć małą ilość dni słonecznych, a dodatkowo większość dnia spędzamy w pomieszczeniach zamkniętych przez co rekomendowane jest zażywanie witaminy D przez dzieci, jak i osoby dorosłe przez cały rok, jako profilaktykę niedoborów. Objawy niedoboru to między innymi bezsenność, szybkie męczenie się, bóle kości, bóle głowy, ból oczu, świąd skóry. Osoba dorosła powinna suplementować 2000 jednostek witaminy D. Osoby zmagające się z otyłością powinny przyjmować dawkę 4000 jednostek.

Witaminy z grupy B

Niedobór witamin z grupy B może prowadzić do uczucia rozdrażnienia, przemęczenia oraz wystąpienia wahań nastrojów. Witaminy z grupy B mogą być z powodzeniem dostarczane do organizmu wraz z pożywieniem, jednak mało urozmaicona dieta oraz styl życia mogą prowadzić do wystąpienia niedoborów. Wśród witamin z grupy B należy zwrócić szczególną uwagę na kwas foliowy, gdyż na jego niedobór są szczególnie narażone osoby przyjmujące leki przeciwpadaczkowe lub kobiety stosujące hormonalną antykoncepcję.

Adaptogeny na uczucie zmęczenia

Coraz większą popularność zyskuje stosowanie adaptogenów na uczucię zmęczenia i poczucie ogólnego osłabienia. Czym są adaptogeny? To substancje, które zwiększają zdolności adaptacyjne organizmu, a więc sprawiają, że ciało jest w stanie szybciej przystosować się do otaczających go niekorzystnych warunków np. stres, czynniki emocjonalne, czynniki fizyczne. Wśród najbardziej popularnych adaptogenów znajdziemy: Ashwagandę, Żeń-Szeń, Traganek, Różaniec Górski, czy też Wąkrotkę Azjatycką. Rozpoczynając stosowanie adaptogenów należy uważnie obserwować organizm, gdyż w przypadku wystąpienia skutków ubocznych np. zawrotów głowy, należy zaprzestać suplementację.