Zaburzenia lękowe charakteryzują się odczuwaniem długotrwałego lęku o nieznanej przyczynie. Nerwica lękowa, objawy często są nieadekwatne do sytuacji i przeszkadzają w codziennym funkcjonowaniu. Osoby z takim zaburzeniem funkcjonują cały czas w napięciu, obawiając się napadów paniki. Nerwica lękowa, objawy mogą być zarówno psychiczne, jak i somatyczne, mimo że jej podłoże jest tylko psychiczne.

Najczęstsze objawy nerwicy lękowej

Zaburzenie ma indywidualny charakter, dlatego zarówno przyczyny jego występowania, jak i objawy mogą być u każdej osoby zupełnie inne. Najbardziej popularne objawy nerwicy lękowej to symptomy odczuwalne w ciele, takie jak:

– płytki oddech albo duszności,

– uczucie ucisku w klatce piersiowej,

– bóle i zawroty głowy,

– odczuwane oszołomienie, wrażenie omdlewania,

– napięcie mięśniowe,

– bezsenność,

– przyspieszone bicie serca,

– nadmierna potliwość,

– nudności, wymioty, biegunka,

– szum w uszach,

– poczucie braku kontroli nad swoim organizmem.

Jednym z charakterystycznych zjawisk w nerwicy lękowej jest pojęcie tzw. sprzężenia zwrotnego, polega ono na tym, że pojawiające się objawy somatyczne wpływają na powiększanie się lęku psychicznego, co z kolei z powrotem prowadzi do nasilenia objawów fizjologicznych. Nieleczona silna nerwica lękowa może prowadzić do rozwoju bardzo poważnych chorób, między innym choroby wrzodowej żołądka i zawału serca.

Nerwica lękowa – co to jest?

Zastanawiając się, nerwica lękowa, co to jest, warto wiedzieć, że może mieć ona różne oblicza, objawy mogą mieć charakter uogólniony albo pojawiać się z atakami paniki. Nerwica lękowa w postaci uogólnionej to stan przewlekły, w którym mogą występować objawy somatyczne nerwicy lękowej nawet przez okres kilku miesięcy. Utrzymuje się ciągłe uczucie niepokoju, niemożność zrelaksowania się, myśli takiej osoby są negatywne i prowadza do czarnowidztwa, występują także objawy somatyczne nasilające się w chwilach dużego stresu. Z kolei nerwica lękowa z objawami paniki związana jest z pojawianiem się silnego lęku prowadzącego do ataku paniki, towarzyszą mu również objawy ze strony układu wegetatywnego, a także uczucie strachu przed utratą kontroli oraz depersonalizacji i derealizacji. Atak paniki nie jest długi, trwa około kilku albo kilkunastu minut, może być związany z nieprzyjemnym uczuciem, że chory traci zmysły albo umiera.

Do czego może prowadzić silna nerwica lękowa?

Nieleczona nerwica lękowa prowadzi do pogorszenia jakości życia w wielu jego sferach. Przede wszystkim rzutuje na funkcjonowanie jednostki w przestrzeni społecznej, utrudnia kontakty międzyludzkie. Napad paniki albo uczucie bezradności może pojawić się w najmniej spodziewanych okolicznościach, nawet kiedy chory czuje się bezpiecznie, z tego względu w skrajnych przypadkach nerwica lękowa prowadzi do zupełnego wyeliminowania z życia. Silna nerwica lękowa może prowadzić do pogorszenia stanu zdrowia, mogą się pojawić choroby somatyczne, jak nadciśnienie, choroby układu pokarmowego, choroby serca, problemy z oddychaniem. Brak snu wpływa na pogorszenie ogólnego samopoczucia i funkcjonowanie narządów wewnętrznych, w dłuższej perspektywie może prowadzić do depresji. Nerwica lękowa pływa także na funkcjonowanie w sferze zawodowej, utrudniona koncentracja oddziałuje na podejmowane decyzje i realizowane zadania.

Przyczyny nerwicy lękowej

Specjaliści określają szereg czynników wpływających na możliwość pojawienia się zaburzenia, nerwica lękowa-przyczyny to przede wszystkim specyficzne okoliczności:

– psychiczne,

– neurobiologiczne,

– genetyczne i środowiskowe.

Często nerwica lękowa jest wynikiem traum pochodzących z dzieciństwa, predyspozycje do takich zaburzeń mogą być przekazywane genetycznie. Neurobiologiczne czynniki wpływające na możliwość wystąpienia nerwicy lękowej związane są z zaburzeniami w wydzielaniu neuroprzekaźników, adrenaliny i noradrenaliny. Do negatywnych czynników środowiskowych zaliczane są różne sytuacje społeczne, w których dziecko albo osoba dorosła jest poddawana nadmiernej krytyce, upokorzeniom, zmuszana jest często do przeżywania wstydu i porażki.

Jak leczyć nerwicę lękową?

Nerwica lękowa-objawy mają zawsze charakter indywidualny, można je podzielić na somatyczne, emocjonalne i zaburzenia funkcji poznawczych. Choroba nie jest łatwa do leczenia, ale zawsze najważniejsza jest wizyta u lekarza psychiatry albo psychologa. Jak leczyć nerwicę lękową? Najbardziej skuteczna w leczeniu nerwicy lękowej jest psychoterapia w połączeniu z farmakoterapią. Zazwyczaj lekarz przepisuje leki przeciwlękowe, antydepresyjne, antydepresyjne, uspokajające albo nasenne. Odpowiednio prowadzona terapia umożliwia zdiagnozowanie przyczyn pojawiającego się lęku, daje narzędzia do zarządzania nim i zmienia destrukcyjne schematy myślenia i zachowania. Farmakoterapia jest wsparciem prowadzonej psychoterapii, wycisza objawy somatyczne nerwicy lękowej. Popularne jest także stosowanie ziół na poprawę koncentracji, nastroju i działających wyciszająco, może to być np. dziurawiec zwyczajny, melisa lekarska, waleriana i szyszki chmielu.

Codzienne nawyki zapobiegające pojawieniu się ataków paniki w nerwicy lękowej

Oprócz odpowiednie psychoterapii i leków wyciszających warto również wprowadzi do codziennego działania pewne nawyki, jeśli są one stosowane systematycznie, mogą obniżać poziom stresu i napięcia nerwowego. Należą do nich stosowane przez wiele osób techniki redukujące lęk, takie jak metoda relaksacji i właściwego oddychania, joga i muzykoterapia. Zdecydowanie wspomaga dobre samopoczucie stosowanie olejków eterycznych, np. lawendowy i sosnowy. Pozytywnie na organizm wpływa przynajmniej godzina dziennie ruchu na świeżym powietrzu, trzeba także zadbać o właściwą dietę. Nerwica lękowa-objawy somatyczne mogą się pojawiać, kiedy jest zbyt mała zawartość w pożywieniu magnezu. Pierwiastek ten może być dostarczany do organizmu w naturalnych produktach spożywczych albo w postaci suplementów. Najważniejsze w leczeniu schorzenia jest przerwanie tzw. błędnego koła i świadomość swoich potrzeb psychicznych.

Profilaktyka nerwicy lękowej

Nerwica lękowa-objawy to bardzo uciążliwe zaburzenia, które mogą zupełnie zdestabilizować funkcjonowanie osoby chorej w życiu zawodowym, społecznym i prywatnym. Z tego względu warto zadbać o profilaktykę, która zniweluje możliwość pojawienia się nerwicy lękowej. Ważne jest prowadzenie higienicznego trybu życia, które sprzyja prawidłowej pracy układu nerwowego. Chodzi głównie o zapewnienie odpowiedniej ilości snu, aby organizm mógł się właściwie zregenerować. W profilaktyce nerwicy lękowej bardzo ważne są metody radzenia sobie ze stresem, a także unikanie niepotrzebnych sytuacji konfliktowych, ponieważ stres jest głównym czynnikiem, który może wywołać ataki paniki. Terapeuci podkreślają, jak ważne jest budowanie tzw. zaplecza emocjonalnego i możliwość porozmawiania o problemach z najbliższymi, przyjaciółmi albo terapeutą. Należy nauczyć się radzić sobie z emocjami, dobrze je rozpoznawać i dzięki temu kontrolować reakcje organizmu. W profilaktyce nerwicy lekowej ważne jest także zrezygnowanie z używek, alkoholu i narkotyków, zwiększających poziom lęku.