Farbowanie włosów pozwala osiągnąć ciekawe efekty – zmiana koloru może mocno wpłynąć na cały wizerunek. Trzeba się jednak odpowiednio do tego przygotować. Zrobienie mieszanki oraz przeprowadzenie procesu związane jest z pewnym ryzykiem oraz trudnościami, ale mając odpowiednią wiedzę, można przez to przebrnąć. Domowa koloryzacja to świetna alternatywa dla drogiej wizyty w salonie fryzjerskim.

Jak bezpiecznie farbować włosy?

Wszystkie farby do domowego użytku posiadają instrukcje ich stosowania. Sprawa komplikuje się, gdy chce się mocno zmienić kolor, szczególnie z ciemnych na jasne. Mieszankę koloryzującą powinno się nakładać w czasie nie dłuższym niż kwadrans, zaczynając od tyłu głowy, stopniowo posuwając się w stronę czoła. Nałożywszy farbę, trzeba zacząć odmierzać czas – farba będzie wsiąkała w strukturę włosa, zmieniając jego kolor. Ważne jest, aby trzymać się zaleceń z instrukcji. W przypadku niewystarczających efektów, zamiast przedłużać lub skracać czas, lepiej jest powtórzyć całą procedurę.

Zalety farbowania włosów w domu:

  • Niski koszt całego zabiegu
  • Zmiana koloru włosów na inny, dowolnie dopasowany do stylizacji
  • Wygodna i szybka aplikacja farby
  • Możliwość zrobienia ciekawych stylizacji, na przykład sombre lub pasemek

Czas trzymania farby na włosach ma duże znaczenie

Włosy znajdujące się pod spodem łapią kolor najciężej. Dobrze przygotowana mieszanka zafarbuje wszystkie włosy, na które zostanie nałożona. Nie należy przekraczać zalecanego czasu – nie przyniesie to lepszego efektu farbowania. W konsekwencji włosy mogą się osłabić, stać łamliwe i kruche, a w przypadku farb rozjaśniających nawet zbieleć. Wydłużenie czasu farbowania nie wpływa na odcień oraz intensywność koloru. Podobnie ma się rzecz z krótszym trzymaniem farby na włosach. W obawie przed zniszczeniem włosów lepiej jest zastosować preparaty ochronne, niż skarać czas farbowania.

Farby mają swoje własne zalecenia, a na czas farbowania wpływa przede wszystkim skład chemiczny produktu. Czas farbowania można skrócić jedynie poprzez zastosowanie profesjonalnych przyspieszaczy. Nie wpływa to na końcowy efekt koloryzacji i pozwala skrócić potrzebny czas nawet o połowę, wiąże się jednak z dodatkowymi kosztami.