Czerwone plamy na twarzy to nieestetyczna przypadłość, która najczęściej dotyka osoby posiadające cerę suchą i wrażliwą. Zmiany mogą posiadać różnorodną etiologię, a za ich powstanie mogą odpowiadać różnorakie reakcje i stany zapalne zachodzące w skórze. Aby skutecznie wyeliminować problem należy ustalić przyczynę ich występowania. Odpowiednia pielęgnacja powinna stanowić skuteczne narzędzie, aby problem nie nawracał. Jak usunąć czerwone przebarwienia na twarzy? Od czego powstają i co zrobić, aby uniknąć nawrotu?

Od czego powstają czerwone plamy na twarzy?

Jeżeli zaobserwowaliśmy na swojej twarzy obecność czerwonych plamek to powinniśmy im się przyjrzeć bliżej i zaobserwować, czy w tym miejscu można zaobserwować prześwitujące przez skórę drobne naczynia krwionośne. Jeżeli odpowiedź brzmi tak, to najprawdopodobniej jesteśmy posiadaczami skóry naczynkowej, a czerwone plamy powstały na skutek obecności rozszerzonych naczyń krwionośnych lub ich pęknięcia. W tym przypadku plamki te są obecne na skórze stale i nie ustępują z biegiem czasu. Drugą możliwością, która mogła spowodować wystąpienie czerwonych plam  na naszej twarzy jest podrażnienie, alergia lub stan zapalny skóry. W tej sytuacji zaczerwienione miejsce jest cieplejsze, a także może nam towarzyszyć uczucie świądu lub bólu. Charakterystyczne jest również to, że takie zmiany po pewnym czasie mogą same ustąpić i nawrócić w zupełnie innej okolicy skóry twarzy. Oba problemy najczęściej dotyczą osób posiadających cerę suchą i wrażliwą, jednak nie jest to regułą  i zarówno podrażnienie, jak i skóra naczynkowa może wystąpić u osób posiadających cerę tłustą lub mieszaną.

Czerwone plamy na twarzy – jak się ich pozbyć?

Cera wrażliwa i alergiczna

W przypadku wystąpienia podrażnień lub alergii najskuteczniejszą metodą zniwelowania zaczerwienienia występującego na twarzy jest zmiana kosmetyków na hipoalergiczne oraz stosowanie odpowiedniego rytuału pielęgnacyjnego. Kosmetyki powinny być pozbawione środków zapachowych oraz barwników i silnych konserwantów. Jeżeli posiadamy cerę skłonną do alergii i podrażnień to unikajmy kosmetyków zawierających duże stężenia substancji aktywnych np. kwasów, witaminy C lub retinolu. Osoby posiadające cerę wrażliwą i alergiczną powinny postarać się odbudować naturalną odporność skóry. Składnikami, które poprawią barierowość skóry są emolienty, naturalne oleje, lipidy oraz witamina E.

Cera naczynkowa

Osoby posiadające cerę naczynkową również powinny przyłożyć więcej uwagi do pielęgnacji swojej cery. Jest ona podstawą, aby nie powstawały nowe zmiany. Jak usunąć przebarwienia na twarzy, które są już obecne? Najskuteczniejszą metodą jest zabieg zamykania naczynek wykonany przy użyciu lasera. Laseroterapia pozwoli obkurczyć lub zamknąć małe naczynka krwionośne, dzięki czemu koloryt naszej twarzy zostanie wyrównany. Dobrą praktyką jest także doustne suplementowanie rutyny i witaminy C, które wzmacniają i uszczelniają naczynia krwionośne.

Rytuał piękna, czyli jak powinna wyglądać codzienna pielęgnacja

Nasza codzienna pielęgnacja ma ogromny wpływ na stan i kondycję naszej skóry. Powinniśmy zachować nie tylko prawidłową kolejność wszystkich kroków, ale także dobrać odpowiednie kosmetyki do swojej cery. Jakie etapy powinna zawierać nasza pielęgnacja? Jakie kosmetyki warto wybrać?

  1. Demakijaż – jeżeli na co dzień nosimy makijaż to należy zwrócić szczególną uwagę, aby go dokładnie usunąć z naszej skóry przed pójściem spać. Kosmetyki kolorowe mają tłuste formuły, dlatego najlepiej rozpuszczają się w tłuszczach. Do demakijażu możemy zastosować zwykłą oliwkę lub olejek nałożony na wacik lub rozsmarowany bezpośrednio na twarzy. Jeżeli taka formuła wydaje nam się za ciężka, to wybierzmy płyn dwufazowy lub mleczko. Pamiętajmy, że każdy kosmetyk do demakijażu należy zmyć z twarzy.
  2. Oczyszczanie – kolejnym etapem jest oczyszczenie twarzy z wykorzystaniem żelu, pianki lub olejku do mycia twarzy, który spłukujemy wodą. Jest to etap niezbędny, pomimo tego, że producenci produktów do demakijażu często zachęcają do kupna produktu informując, że ich produktu nie trzeba spłukiwać z twarzy. Nie jest możliwe całkowicie usunięcie środka do demakijażu wraz z rozpuszczonym makijażem bez zastosowania środków myjących. Wybierając żel, piankę lub też olejek do mycia twarzy zwróćmy uwagę, aby były w nich tylko delikatne substancje myjące. Unikajmy preparatów, które zawierają SLS lub SLES, gdyż mogą zbyt intensywnie usunąć naturalny płaszcz lipidowy skóry i doprowadzić do podrażnienia skóry.
  3. Tonizowanie – stosowanie preparatów do oczyszczania skóry powoduje zaburzenie naturalnego pH skóry. W konsekwencji skóra staje się bardziej podatna na działanie czynników drażniących i traci swoją naturalną barierowość. Dlatego zawsze po umyciu twarzy należy zastosować preparat przywracający pH skóry np. tonik lub hydrolat.
  4. Serum – stosowanie serum nie jest konieczne, aby nasza pielęgnacja była kompletna i przeprowadzona w prawidłowy sposób. Jeżeli jednak chcemy, aby nasza skóra otrzymała więcej substancji aktywnych, a efekt pielęgnacji był szybciej widoczny to warto jest zakupić serum odpowiednie do swojego rodzaju cery,
  5. Krem – ostatnim krokiem kończącym rytuał piękna jest nałożenie odpowiedniego kremu. Jeżeli posiadamy cerę wrażliwą i alergiczna to powinniśmy postawić na kremy natłuszczające, które będą odbudowywały naturalną barierę skóry i utworzą płaszcz okluzyjny na jej powierzchni. W przypadku skóry naczynkowej doskonale sprawdzą się kremy z witaminą K, witaminą C i rutyną.

Czerwone plamy na twarzy – domowe sposoby na ich usunięcie

Pękniętego naczynka obecnego na naszej skórze nie jesteśmy w stanie usunąć domowymi sposobami. Z pewnością możemy jednak zadbać o stan naszej skóry, tak aby nie dopuścić do powstawania nowych zmian. Na pierwszym miejscu powinniśmy zadbać o prawidłową pielęgnację, która została omówiona powyżej. Kolejną rzeczą, która ma istotny wpływ na kondycję skóry jest sposób naszego odżywiania. Z diety należy wyeliminować produkty wysokoprzetworzone oraz zawierające dużą ilość cukru. Dieta powinna być bogata w produkty zawierające dużą ilość witaminy C np. pietruszka, papryka, szpinak, truskawki. Witamina C stosowana doustnie wykazuje działanie przeciwzapalne oraz uszczelniające naczynia krwionośne. Podobne właściwości posiadają flawonoidy obecne w cebuli, pomidorach lub papryce, a także rutyna, którą znajdziemy w gryce, kwiatach czarnego bzu lub skórce jabłek.

Domowe maseczki na twarz dla skóry wrażliwej i naczynkowej

Jeżeli posiadamy czerwone plamy na twarzy i zastanawiamy się jak się ich pozbyć, to raz w tygodniu możemy sporządzić domową maseczkę pielęgnacyjną. Maseczka z siemienia lnianego będzie łaagodziła podrażnienia oraz nawilżała cerę.

Maska z siemienia lnianego

Składniki:

  • pół szklanki nasion siemienia lnianego,
  • skrzyp do zaparzania,
  • rumianek lub nagietek do zaparzania.

Sposób przygotowania:

Siemię lniane należy włożyć do miseczki i zalać wrzątkiem. Odstawiamy do ostygnięcia. Skrzyp z rumiankiem lub nagietkiem mieszamy i zaparzamy, następnie odstawiamy do ostygnięcia. W międzyczasie należy przygotować cerę poprzez dokładny demakijaż i oczyszczenie. Raz w tygodniu przed nałożeniem maseczki warto jest wykonać peeling enzymatyczny, aby usunąć martwy naskórek. Dzięki temu substancje aktywne będą mogły przedostać się w głębsze warstwy skóry, a cera zyska świeży i promienny wygląd. Na oczyszczoną i osuszoną skórę nakładamy wacikiem napar z ziół. Zanim skóra wyschnie nakładamy zaparzone siemię lniane wraz z wytworzonym śluzem. Maseczkę trzymamy 20-30 minut, po czym spłukujemy wodą. Skórę tonizujemy, a następnie nakadamy krem pielęgnacyjny.