Karnisz wydaje się elementem wyposażenia, który pełni wyłącznie praktyczną funkcję. Ale czy na pewno? Choć rzeczywiście jego podstawowym zadaniem jest utrzymywanie zasłon i firan, stanowi on także nieoczywistą dekorację. Jak wybrać kolor karnisza, aby komponował się z wnętrzem? Podpowiadamy.

Kolor karnisza a styl wnętrza

Choć karnisze są mniej widoczne niż meble czy elementy dekoracyjne w mieszkaniu, również powinny być dopasowane do wnętrz. Przy wyborze warto kierować się ich stylem (szyny sufitowe lepiej sprawdzą się w estetyce minimalistycznej niż karnisze finezyjnie wykończone kryształową gałką) oraz kolorem. Jakie barwy sprawdzą się w poszczególnych stylach?

  • Karnisze czarne to idealne uzupełnienie mieszkań w stylu industrialnym, inspirowanym fabrykami i zakładami przemysłowymi. Matowa czerń może być także świetnym wyborem do minimalistycznego salonu czy kuchni.
  • Karnisze białe – ten klasyczny wybór sprawdzi się praktycznie w każdej estetyce. Białe szyny czy rurki dobrze skomponują się z ciepłymi, prostymi sypialniami skandynawskimi czy nowoczesnymi salonami.
  • Karnisze srebrne, złote i miedziane sprawdzą się we wszystkich stylach, w których liczy się dekoracyjność: art deco, glamour oraz klasycznym.
  • Karnisze drewniane – kiedyś były modne, potem odeszły do lamusa, a dzisiaj? W nowoczesnych wnętrzach rzadko się je spotyka, natomiast na rynku można znaleźć minimalistyczne modele, które sprawdzą się np. w stylu japandi czy boho.

Kolor karnisza – kontrast czy spójność ze ścianą?

Karnisz może być elementem prawie niewidocznym albo wręcz przeciwnie – rzucającym się w oczy i podkreślającym charakter wnętrza. Jeśli chcesz, aby na pierwszym planie były zasłony i firanki, a nie relingi – postaw na karnisze w kolorze ściany albo bardzo do niej zbliżonym. Jeżeli natomiast marzy ci się ciekawa oprawa okna, w której karnisz jest istotnym elementem dekoracyjnym, wybierz model w kontrastującym kolorze. Karnisze czarne doskonale sprawdzą się w zestawieniu z białymi ścianami – stanowią kontrast, a jednocześnie tworzą ponadczasowe, uniwersalne połączenie, które szybko się nie znudzi.

Karnisze czarne, białe, chromowane – który będzie uniwersalny?

Zastanawiasz się, czy karnisz dobierać do ściany, mebli czy może do zasłon? Nie ma tutaj jednej dobrej odpowiedzi – wszystko zależy od efektu, jaki chcesz osiągnąć. Karnisz nawiązujący do stylu czy kolorystyki mebli to opcja idealna, tworząca wnętrze spójne i harmonijne. Bardzo stylowo będzie wyglądał również karnisz dopasowany do oprawy okna, czyli do zasłon i firan. Jednak ze względu na ograniczoną kolorystykę relingów i szyn nie zawsze można w 100% dopasować je do tkanin. Warto wówczas kierować się kluczem: karnisze czarne do ciemnych tkanin, karnisze białe do jasnych. Wyjdzie harmonijnie!

 

Jak wybrać kolor karnisza do pomieszczenia? Wszystko zależy od efektu, który cię interesuje. Karnisz ma być widoczny czy raczej stanowić niewidzialne podparcie dla zasłon i firan? Jeśli szukasz opcji uniwersalnej, dobrym wyborem będą karnisze czarne albo białe o prostej formie – pasują do każdego wnętrza i stylu.